Honorowanie 45 lat obecności Krakowa na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

W dniach od 7 do 9 września, Kraków uczci 45-lecie swojego wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obchody będą obejmowały szereg wydarzeń takich jak Pochód Kopernikański, wystawa okolicznościowa i sympozjum z udziałem delegacji z historycznych miast na całym globie.

Historyczne centrum Krakowa zostało dodane do prestiżowej listy UNESCO we wrześniu 1978 roku podczas pierwszego posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stolica Małopolski wyróżniona została razem z 11 innymi miejscami na świecie, w tym z Kopalnią Soli w Wieliczce znajdującą się nieopodal.

Co więcej, Kraków miał zaszczyt być pierwszym miejscem w Europie, gdzie zaakcentowano całościowy charakter miejskiej struktury historycznej, a nie jedynie pojedyncze obiekty. Zespół ten obejmował Zamek Królewski na Wawelu, Stare Miasto, Kazimierz i dawną dzielnicę Stradom.

Jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się już na początku roku. Nowe tablice powitalne zostały umieszczone przy głównych dojazdach do miasta. Na wejściu do Drogi Królewskiej na Stare Miasto, pod Barbakanem, odsłonięto tablicę pamiątkową. Wystawa pt. „Skarby Krakowa” jest prezentowana na różnych placach w mieście. Informacje o statusie Krakowa jako miasta UNESCO są także podświetlane na ekranie informacyjnym na lotnisku w Balicach.

Główne uroczystości upamiętniające rocznicę wpisu Krakowa na listę UNESCO odbędą się w dniach od 7 do 9 września. Wśród planowanych atrakcji znajduje się Pochód Kopernikański (9 września), który przejdzie przez ulice miasta. To spektakl stworzony przez Teatr KTO w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma. Parada będzie miała swój początek przed Bramą Floriańską – około 200 artystów, w tym aktorzy, muzycy, szczudlarze czy akrobaci z francuskiej grupy Compagnie Tac O Tac, są zaproszeni do udziału w pochodzie.