Nowy przystanek kolejowy w Krakowie: szybszy dojazd do centrum i ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

Na terenie Krakowa, w rejonie ulic Powstańców i Piasta Kołodzieja w Mistrzejowicach, planuje się budowę nowoczesnej stacji kolejowej. Inwestycja ta przyczyni się do znacznego skrócenia czasu podróży do centrum miasta z tej dzielnicy. Przystanek zostanie zaprojektowany tak, aby był wygodny i funkcjonalny, z uwzględnieniem potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. W sierpniu tego roku postanowiono o wykonawcy projektu i budowy, a teraz zaprezentowano pierwsze wizualizacje przyszłej stacji.

Zgodnie z informacjami od PKP Polskie Linie Kolejowe, nowy przystanek będzie posiadał trzy nowoczesne perony, które będą połączone windami i schodami z drogowym wiaduktem nad torami kolejowymi. Projekt i budowę przystanku realizuje firma Swietelsky Rail Polska – obecnie jest ona w fazie projektowania i gromadzenia niezbędnych zgód. Budowa ma zostać zakończona do grudnia 2024 roku kiedy to pierwsze pociągi będą mogły się tam zatrzymać. Inwestycja realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA w ramach Rządowego Programu Budowy lub Modernizacji Przystanków Kolejowych na lata 2021-2025. Wartość tej inwestycji wynosi około 24 mln zł netto.

Przystanek Kraków Piastów, który powstanie w pobliżu nowego wiaduktu nad torami, będzie zlokalizowany na skrzyżowaniu dwóch linii kolejowych: numer 8 prowadzącej do Kielc i Warszawy oraz numer 95 kierującej się do Podłęża i Tarnowa. Perony o długości 200 metrów będą wyposażone w wiaty, tablice informacyjne, ławki i czytelne oznakowanie. Dodatkowo, oświetlenie zapewni orientację również po zmroku, a dla osób niewidomych i słabo widzących przewidziano system ścieżek o różnorodnej strukturze. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2024 roku.

Nowy przystanek zdecydowanie poprawi dostępność komunikacji kolejowej i stanowi konkurencję dla dotychczasowych sposobów dojazdu do centrum Krakowa. Dzięki temu Mistrzejowice i Bieńczyce stają się bardziej atrakcyjne komunikacyjnie, co nie tylko ułatwi podróż, ale także pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Celem Rządowego Programu Budowy lub Modernizacji Przystanków Kolejowych na lata 2021-2025 jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. W ramach tego programu w Małopolsce planowanych jest 22 inwestycje, w tym trzy w stolicy województwa: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki oraz Kraków Przylasek. Powstaną także nowe przystanki m.in. w Pisarach, Dąbrówce i Nowym Sączu, a perony w Zatorze i Wolbromiu już zostały zrealizowane. Ponadto PLK planują modernizację 13 przystanków na linii kolejowej z Nowego Sącza do Krynicy.