Pionierska operacja urologiczna w Krakowie otwiera nowe możliwości dla mężczyzn

Niezwykły postęp na polu medycyny zaszło w Uniwersyteckim Szpitalu w Krakowie. Specjaliści z tego ośrodka przeprowadzili rewolucyjną operację, która daje nowe perspektywy dla pacjentów męskich borykających się z problemem niekontrolowanego oddawania moczu.

Dekadę kwietnia 2021 roku specjaliści z krakowskiego szpitala będą pamiętać jako przełomowy moment. W tym dniu, pod czujnym okiem profesora Piotra Chłosty, ekipa lekarzy przeprowadziła pierwszą w Polsce i jedną z nielicznych w Europie operacji wszczepienia elektronicznego zwieracza cewki moczowej. Zabieg ten odbył się w kontekście trwającego badania klinicznego.

Wszczepiony aparat to mechanizm działający na zasadach elektroniki, który swoją funkcją przypomina działanie rozrusznika serca. Jego głównym zadaniem jest wsparcie oraz zastąpienie naturalnego aparatu zwieraczowego, co umożliwia pełną kontrolę nad procesem oddawania moczu, a także regulowanie napełniania pęcherza moczowego w dowolnym momencie wybranym przez pacjenta.

Elektroniczny zwieracz cewki moczowej to wynik klinicznego badania prowadzonego we współpracy polsko-francuskiej. W obecnym etapie jest on wykorzystywany jedynie u pacjentów płci męskiej.