Planowane rondo na skrzyżowaniu Łokietka, Poznańskiej i Składowej nie powstanie

Początkowe plany budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Łokietka, Poznańskiej i Składowej zostały opuszczone przez miasto. W zamian powstaną tradycyjne skrzyżowania, które będą uwzględniać potrzeby pieszych, borykających się obecnie z trudnościami w tym miejscu.

W ostatni wtorek zarząd dróg zorganizował spotkanie online w sprawie tej inwestycji. Na początku projektanci wyjaśnili, że ich pierwotne zadanie polegało na zaprojektowaniu ronda łączącego ulice Łokietka, Poznańską i Składową. Jednak sytuację komplikują dwa obiekty zabytkowe.

Na tym obszarze znajdują się dwie historyczne konstrukcje. Pierwszym jest rogatka krowoderska, a tuż za nią znajduje się jeszcze starsza kapliczka. Ze względu na ich wartość historyczną, nie mogliśmy ich naruszyć, co wymusiło przyjęcie rozwiązania umożliwiającego zachowanie tych obiektów – wyjaśnił przedstawiciel firmy Techma, odpowiedzialnej za projekt nowego układu drogowego.

W związku z tym, dwie pierwsze propozycje zakładały utworzenie jezdni po obu stronach rogatki. W pierwszej opcji zarówno dojazd do ul. Poznańskiej, jak i wyjazd z niej byłby jednokierunkowy. Natomiast w drugiej propozycji połączenie z ul. Łokietka byłoby dwukierunkowe. Niezależnie od wybranego wariantu, rogatka byłaby otoczona układem drogowym z obu stron.