Pojawi się nowa linia autobusowa 180, łącząca osiedle Na Stoku z Grębałowem w Krakowie

Z dniem 9 grudnia, w nadchodzącą sobotę, zostanie wdrożona do komunikacji miejskiej w Krakowie nowa linia autobusowa numer 180. Zadaniem tej linii będzie połączyć mieszkańców osiedla Na Stoku z Grębałowem, co ma na celu usunięcie kolejnej tzw. białej plamy z mapy komunikacyjnej miasta.

Początkowy punkt trasy linii autobusowej 180 będzie stanowiło „Osiedle Na Stoku”, a następnie autobusy będą poruszać się ulicami Architektów, Poległych w Krzesławicach, Kocmyrzowską, Kantorowicką, Geodetów i Grębałowską, docierając do końcowego przystanku o nazwie „Grębałów”. Trasa powrotna będzie przebiegać przez ulice: Stokową, Studzienną, Grębałowską oraz Kocmyrzowską.

Linia nr 180 ma funkcjonować od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 22:00, natomiast w soboty kursy będą realizowane w godzinach od 7:00 do 17:00. W dni świąteczne autobusy będą kursować od godziny 9:00 do 17:00, co około 40-60 minut. Do obsługi linii zostaną przypisane mniejsze jednostki taboru, tzw. autobusy typu mini.

Autobusy zatrzymywać się będą na istniejących już przystankach, między innymi: „Os. Na Stoku”, „Architektów”, „Os. Na Stoku Szkoła”, „Darwina”, „Wzgórza Krzesławickie” czy „Morcinka” n/ż i „Jubileuszowa” n/ż (wcześniej „Grębałów” n/ż).

Planowane jest również utworzenie trzech nowych przystanków: „Kantorowicka” 01 n/ż – umieszczony na ulicy Kantorowickiej po skręcie z ul. Kocmyrzowskiej; „Grębałów” 01 – zlokalizowany na ul. Grębałowskiej przy posesji 27a oraz „Folwarczna” 02 n/ż – usytuowany na ul. Grębałowskiej w pobliżu posesji numer 62b.

Ostatecznie, nastąpi zmiana nazwy istniejącego przystanku „Grębałów” n/ż obsługującego linie nr 122, 202, 212, 222, 232 oraz 262, położonego przy ulicy Kocmyrzowskiej. Nowa nazwa tego przystanku to „Jubileuszowa” n/ż.