Poszukiwani sprawcy przestępstwa na tle narodowościowym

Prowadzone przez Komisariat V Policji w Krakowie śledztwo, nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Kraków Krowodrza, dotyczy przypadku publicznego znieważenia osoby na tle narodowościowym. To działanie, które zgodnie z art. 257 Kodeksu karnego, jest przestępstwem. W ramach tego postępowania, stróże prawa udostępnili portrety podejrzanych i zwracają się do społeczności o pomoc w identyfikacji.

Są poszukiwane osoby, które mogły popełnić czyn zabroniony opisany w art. 257 Kodeksu karnego. Ten artykuł mówi o karze do trzech lat pozbawienia wolności dla tych, którzy publicznie znieważają grupę ludzi lub konkretną osobę z powodu jej narodowości, rasy, przynależności etnicznej czy wyznania, a także tych, którzy naruszają nietykalność cielesną innej osoby na tych podstawach. Zdarzenie miało miejsce 2 stycznia 2023 roku, po godzinie 17:00, w krakowskim tramwaju linii nr 8 na ulicy Wadowickiej.

W posiadaniu policji są obrazy sprawców uchwycone przez kamery monitoringu. Niestety, podejmowane do tej pory czynności nie doprowadziły do ustalenia ich danych personalnych. Dlatego też funkcjonariusze zajmujący się sprawą apelują do społeczeństwa o pomoc w rozpoznaniu osób widocznych na zdjęciach.