SMS Premium sposobem na oszukanie wielu osób

Działania złodziei to temat, o którym pewnie można napisać nawet książkę. Jeżeli ktoś mówi, że w każdej chwili należy mieć się na baczności, to nie ma w tym najmniejszej przesady. Zresztą najlepszym dowodem na to jest jedna z ostatnich akcji krakowskich policjantów.

Oszustwo przez internet

Chodzi o zatrzymanie dwójki osób, która zajmowała się internetowymi oszustwami. Schemat mieli prosty – SMS Premium w zamian za dostęp do ulubionej strony internetowej. Ważne jest też to, że ludzie wielokrotnie dawali się oszukać – nie znamy dokładnych danych, ale na pewno pokrzywdzonych jest ponad 1400 osób!

Można również dodać, że sprawcy koncentrowali się na wygaszających domenach internetowych. Kiedy domena wygasała, decydowano się na jej wykupienie i potem już zostało skupić się na fałszywych wiadomościach. SMS miał tylko na celu pobranie pieniędzy z konta. Wypada także odnotować, że SMS-a trzeba było wysłać dwukrotnie, a za jedną wiadomość należało zapłacić 30,75 zł brutto.

Dobrze też spojrzeć na sytuację z zupełnie innej strony – można mówić o stracie, która wyniosła 61,50 zł. Jakby nie patrzeć, jest to stosunkowo mała strata finansowa i w związku z tym oszukane osoby nie informowały policji. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę skalę, realia przedstawiają się inaczej.

Na trop sprawców wpadli policjanci z KWP Kraków – policjantom tym należą się wielkie brawa!