Streetbus z Krakowa rusza w piątek, aby niesć pomoc osobom bezdomnym

W nadchodzący piątek, autobus, popularnie zwany streetbus, będzie przemierzał ulice Krakowa z misją pomocy dla osób bezdomnych. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej otrzymają możliwość wsparcia w postaci ciepłego posiłku – herbaty i kanapki – oraz podstawowej opieki medycznej. Poza tym, pojazd te pozwoli im znaleźć schronienie na noc, zawożąc ich do ogrzewalni.

Według Witolda Kramarza, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Krakowie, jest to kolejna inicjatywa tego typu. Podkreślił, że celem jest zapewnienie wsparcia każdemu, kto go potrzebuje.

Planowane jest, aby streetbus funkcjonował przez całą zimę, codziennie – również w dni wolne od pracy. Jego głównym zadaniem będzie transportowanie osób bezdomnych do miejsc, gdzie mogą schronić się przed mrozem. Przewiduje się, że wieczorne postoje autobusu będą zlokalizowane w okolicach Muzeum Narodowego, Tauron Areny Kraków oraz przystanku autobusowego Podgórze SKA.

Kramarz apeluje również do mieszkańców miasta o kontakt z MOPS lub strażą miejską, jeżeli zauważą osobę, która może potrzebować pomocy w związku z niskimi temperaturami.

Dyrektor MOPS zauważył też, że zimą w Krakowie liczba osób bezdomnych rośnie. Związane jest to z faktem, że wiele osób z tej grupy przybywa do miasta z innych regionów kraju.

Witold Kramarz podkreślił również, że nie wszystkie gminy w Polsce w pełni realizują swoje ustawowe obowiązki dotyczące pomocy dla osób bezdomnych. W efekcie, wiele z nich szuka wsparcia, noclegu i jedzenia w dużych ośrodkach miejskich.

Zgodnie z tegorocznymi danymi z Urzędu Miasta Krakowa, na terenie miasta przez cały rok przebywa około 2,3 tys. osób bezdomnych.