19. edycja Krakowskiego Biegu Sylwestrowego zakończy rok sportowymi emocjami

Kończący się rok zostanie pożegnany w Krakowie podczas 19. edycji Biegu Sylwestrowego, który odbędzie się 31 grudnia. Organizatorzy już po raz siódmy przekażą dochód z wydarzenia na rzecz Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis. Tradycyjny konkurs na najciekawsze sylwestrowo-biegowe przebranie ma za zadanie zachęcić uczestników do nie tylko aktywności fizycznej, ale i kreatywności.

Różnorodność dystansów pozwoli na udział zarówno mniej doświadczonym biegaczom, jak i tym bardziej zaawansowanym. „Smocza Piątka” to 5 km dostępnych dla każdego, natomiast „Radosna Dziesiątka” to trasa długości 10 km przeznaczona dla osób pełnoletnich, choć osoby powyżej 16 roku życia mogą również startować za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Zarówno jedno, jak i drugie wyzwanie muszą być pokonane w czasie nieprzekraczającym 90 minut. Punkt startu i mety to Mały Rynek, a bieg rozpocznie się punktualnie o południu.

„Smocza Piątka” zaprowadzi biegaczy przez Mały Rynek, plac Mariacki, ulice Floriańską i Pijarską, Planty, bulwar Czerwieński u stóp Smoka Wawelskiego aż po Powiśle, ulicę Podzamcze. „Radosna Dziesiątka” to dodatkowo trasa wzdłuż bulwarów Inflanckiego i Kurlandzkiego oraz mostu Powstańców Śląskich.

Na mecie po wysiłku każdy uczestnik zostanie nagrodzony pamiątkowym medalem i poczęstowany gorącą herbatą oraz napojami. Dzieci i młodzież będą mogły liczyć na słodki upominek, a panie zostaną obdarowane różami.

W ramach rywalizacji sportowej, oprócz klasyfikacji generalnej dla kobiet i mężczyzn na obu dystansach, przewidziana jest również klasyfikacja drużynowa. Nagrody czekają na trzy najliczniej reprezentowane kluby biegowe.

Konkurencja o najlepsze przebranie biegowo-sylwestrowe to dodatkowa atrakcja wydarzenia. Organizatorzy zachęcają do twórczych nawiązań do historii, tradycji i kultury Krakowa. Najbardziej pomysłowe stroje zostaną docenione nagrodami finansowymi i rzeczowymi w czterech kategoriach: najlepiej przebrany zespół, para, indywidualne przebranie oraz kostium dziecka lub nastolatka poniżej 18. roku życia. Zaskakująco, nagrody w konkursie przebierańców mogą przewyższyć te przyznane za sportowe osiągnięcia!