Podzielmy się nadmiarem jedzenia z naszych lodówek dla dobra społeczności

Jeśli po świętach zostało Ci trochę nadmiaru jedzenia, zamiast je wyrzucać, rozważ podzielenie się nim z potrzebującymi. W Krakowie istnieje kilka specjalnych lodówek, do których możemy przynieść pozostałe produkty spożywcze. Obecnie mamy trzy takie miejsca, gdzie możemy zostawić jedzenie, które chcielibyśmy sami otrzymać lub zjeść.

Te lodówki znajdują się w trzech punktach – w ośrodkach wsparcia działających pod egidą Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej. Służą one jako centra darmowej dystrybucji żywności dla osób, które najbardziej tego potrzebują. Działania te promują również ideę „foodsharingu” – dzielenia się jedzeniem zamiast marnowania go.

Lodówki społeczne można znaleźć pod następującymi adresami:
ul. Sas-Zubrzyckiego 10,
ul. Sudolska 7a,
os. Szkolne 20.
Pamiętajmy o jednej ważnej zasadzie przy korzystaniu z tych lodówek – dzielmy się tym, co sami chcielibyśmy zjeść lub otrzymać. Można tam zostawić warzywa, owoce, ciasta, chleb, konserwy, a nawet domowej roboty zupę. Wszystkie domowe produkty muszą być dokładnie opisane – co zawierają i kiedy zostały przygotowane. Proszę jednak nie zostawiać surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, psujących się artykułów czy alkoholu.

Jeśli nie masz możliwości dostarczenia jedzenia do tych lodówek, skorzystaj z aplikacji Neverwaste. To narzędzie pomaga w dzieleniu się jedzeniem poprzez dodawanie ogłoszeń o produktach i posiłkach o bliskiej dacie ważności, tworząc społeczność, która działając w ten sposób ma realny wpływ na ograniczenie ilości marnowanego jedzenia. Aplikacja ułatwia kontakt i wymianę pomiędzy użytkownikami, a jednocześnie pomaga osobom potrzebującym.

Według Banków Żywności w Polsce rocznie marnujemy około 4,8 miliona ton jedzenia. Szacunki pokazują, że aż 60% tego jest marnowanych w naszych własnych domach. To oznacza, że każdy z nas wyrzuca rocznie średnio 75 kg żywności.