Aktualizacja środków transportu inspektorów ruchu MPK – cztery nowe radiowozy

Od dnia 9 maja, czwartek, inspektorzy ruchu Miejskich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych w Krakowie otrzymali do użytkowania cztery świeże na placu radiowozy. Pojazdy te zostaną użyte w ich codziennej pracy, do której niezbędny jest przemyślany transport, umożliwiający szybkie dotarcie na miejsce kolizji bądź wypadków związanych z działalnością MPK. Wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo pasażerów, kierowców oraz motorniczych.

Priorytetem przy wyborze nowych radiowozów była ich ekologiczność. Zastosowany w tych pojazdach napęd hybrydowy pozwala przejechać przez całe miasto korzystając w około 50% zasilania silnika elektrycznego. Ma to kluczowy wpływ na redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Grzegorz Dyrkacz, który jest wiceprezesem zarządu MPK SA w Krakowie, osobiście wręczył nowe radiowozy inspektorom ruchu MPK.

Nowo zakupione pojazdy to Toyoty kombi z piątej generacji napędu hybrydowego o mocy 140 KM. W stosunku do wcześniej wykorzystywanych przez MPK radiowozów, te nowe mają znacznie więcej przestrzeni wewnątrz, w tym w obszarach przeznaczonych na bagaż. Dzięki temu inspektorzy ruchu MPK będą mogli z większym komfortem przewozić różne przedmioty niezbędne do ich pracy, takie jak toromierz, znaki ostrzegawcze oraz inne narzędzia służące do zabezpieczania miejsc zdarzeń drogowych. Wnętrza radiowozów zostały dodatkowo wyposażone w defibrylator.

W standardzie każdego z czterech radiowozów znajduje się wiele systemów mających na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Inspektorzy ruchu MPK otrzymali również sprzęt komputerowy umożliwiający szybką i efektywną likwidację zdarzeń komunikacyjnych. Każdy radiowóz został wyposażony w zestaw ostrzegawczych świateł LED umieszczonych na dachu oraz z przodu i tyłu pojazdu. Wśród dodatkowego wyposażenia pojazdów znalazł się wideorejestrator jazdy z możliwością odczytu prędkości oraz lokalizator ułatwiający szybkie znalezienie każdego z radiowozów.