Bulwary Wiślane – wybierzmy się na spacer

Bulwary Wiślane – wybierzmy się na spacer

Bulwary Wiślane miały początkowo bardzo praktyczne zastosowanie, a mianowicie miały chronić Kraków oraz Podgórze przed powodziami. Funkcja ta pozostała do dnia dzisiejszego, jednakże oprócz tego ładnie się prezentują i służą ludziom za miejsce do spacerów. Na bulwary składają się mury bulwarowe, jedne są niższe, inne z kolei wyższe, jednakże mają takie samo zadanie – ochronę przed wzbierającą wodą w rzece Wiśle. Na bulwary można dostać się przy pomocy rampy zjazdowej. Jedna z ich znajduje się tuż obok stacji kolejowej Grzegórzki, a druga biegnie od stacji w Płaszowie do zakładów przemysłowych, które można znaleźć na Zabłociu. Między nimi jest wiele schodów, które umożliwiają przejście się nad Wisłą w dowolnym momencie.

Dlaczego właśnie bulwary wiślane?

To miejsce idealne na spacer, co jest związane z dużą ilością alejek, tras rowerowych, a także pięknymi widokami, które zadowolą najbardziej wymagających zwiedzających. Pozostajemy cały czas w centrum Krakowa, ale jednocześnie zielone tereny dają możliwość odpocząć od murów, budynków oraz bezustannych tłumów. Warto zaznaczyć, że w trakcie spaceru można zauważyć wiele placów zabaw, które sprawią, że najmłodsi podróżnicy także spędzą doskonale czas.

W trakcie spaceru po bulwarach można wstąpić chociażby do Kościoła na Skałce, zobaczyć pomnik smoka wawelskiego, a także popłynąć w rejs łódką, która nie ominie żadnego istotne punktu widokowego.

Warto mieć na uwadze, że bulwary zostały podzielone na konkretne części i w dzisiejszych czasach nazywają się bulwar Rodła, Czerwieński, Inflandzki, Kurlandzki – po lewej stronie. Z kolei po prawej mamy do czynienia z bulwarem Poleskim, Wołyńskim, Podolskim i Lotników Alianckich. Podział ten miał miejsce w 1991 roku i utrzymuje się do dnia dzisiejszego.

Autorem oraz projektantem bulwarów jest Roman Ingarden. W dawnych czasach bulwary miały tworzyć jedną z części kanału Dunaj – Dniestr. Jednakże aktualnie to przede wszystkim miejsce po którym każdego dnia spacerują tłumy. Wspaniałe bulwary gromadzą nie tylko rodziny, ale także przyjaciół, którzy pragną cieszyć się słońcem, ładnymi widokami oraz swoim towarzystwem. W trakcie upału można znaleźć chronienie w parkach oraz pod drzewami, które rosną wzdłuż bulwarów. Kiedy dochodzą do tego zimne napoje serwowane w restauracjach mamy obraz idealnego weekendu czy tygodnia spędzanego w Krakowie.