Wawel – jedna z najważniejszych atrakcji Krakowa

Wawel – jedna z najważniejszych atrakcji Krakowa

Kraków jest jednym z najbardziej popularnych miast, które można znaleźć w całej Polsce. Każdego roku zjeżdżają się tutaj tysiące ludzi, żeby podziwiać niezwykłą architekturę, zapoznać się z historią oraz dobrze zjeść. To miejsce w którym można zarówno zatracić się w podziwianiu piękna budynków, a także spędzić wolny czas na bulwarach wiślanych, gdzie woda oraz zieleń natury sprawiają, że można zrelaksować się oraz zażegnać stres. Wawel to jedna z największych atrakcji. Co należy wiedzieć o tym miejscu?

Podstawowe informacje o Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to ważne miejsce nie tylko w historii Krakowa, ale również całej Polski. To właśnie tam mieszkali oraz rządzili królowie polski. Jednakże już od roku 1930 został on przekształcony w muzeum, gdyż ludzie bardzo szybki zdali sobie sprawę jak dużą rolę odgrywa dla historii całej Polski. To właśnie w nim można znaleźć obrazy, grafiki, rzeźby, a także tkaniny, które mają nieocenioną wartość. Nie wszystkie atrakcje dostępne są do wzglądu turystów, gdyż część pozostaje bezpiecznie schowana. W zamku można podziwiać również wyroby złotnicze, przepiękną oraz drogocenna porcelanę, a także meble, które mają setki lat. Jak już zostało wspomniane większość cennych przedmiotów znajduje się poza zasięgiem wzroku, co nie oznacza wcale, że nie można ich zobaczyć w konkretnych porach oraz dniach. Odbywa się to przy pomocy wystaw, które umożliwiają modyfikację sali i przeniesienie wszystkich obecnych do renesansu czy epoki baroku.  Statystyki pokazały, że wystawy, które odbywają się na zamku królewskim są oglądane każdego roku przez milion podróżników. Dostępne są także lekcje muzealne, które stanowią całkiem sporą atrakcję dla odwiedzających. Nikt nie został w Krakowie pominięty, nawet najmłodsi, gdyż zamek organizuje zajęcia i konkursy naukowe oraz plastyczne. Dzięki nim rodzice będą mieli chwilę wytchnienia w trakcie zwiedzania, a dzieci dobrą zabawę.

Co jeszcze można zobaczyć?

Wystawy, piękne sale i komnaty, a także widok rozpościerający się z okien to cały czas nie wszystko. Warto mieć na uwadze, że na Wawelu organizowane są również koncerty. Opierają się one na muzyce kameralnej bądź symfonicznej. Można skorzystać także z przedstawień operowych oraz zobaczyć tańce dworskie. Turyści nie musza chodzić głodni, gdyż na samym szczycie wzgórza znajdują się miejsca specjalnie przeznaczone na jedzenie oraz picie. W trakcie odpoczynku można radować oczy widokami oraz zaplanować dalsze zwiedzanie. Kolejnym punktem na liście atrakcji powinien być spacer po relaksujących bulwarach wiślanych.

Historia zamku jest długa oraz bardzo interesująca, dlatego warto przywdziać na nogi wygodne buty, spakować do plecaka najpotrzebniejsze rzeczy oraz wyruszyć naprzód, aby poznać historię, która kryje się za wymurowany już wiele tysięcy lat temu murami.