„Gotyk” – nowa filia Biblioteki Kraków z unikalnym nawiązaniem do historii miasta

Nowo otwarta w Krakowie, filia nr 57 Biblioteki Kraków o wdzięcznej nazwie „Gotyk” usytuowana przy ul. Meiera 16c, oferuje swoim czytelnikom imponujący zasób literacki wynoszący aż 10 000 pozycji książkowych. Przyjazna dla osób w każdym wieku, a także dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, filia oferuje wygodną przestrzeń do indywidualnej pracy oraz specjalne pomieszczenie dla rodzica z małym dzieckiem. Co więcej, w swojej nazwie nawiązuje do bogatej krakowskiej historii i symbolu miasta – żółtej ciżemki.

Oficjalne otwarcie filii miało miejsce 15 maja i zgromadziło na uroczystości liczne grono gości, zarówno pracowników Biblioteki Kraków pod przewodnictwem dyrektorki instytucji Agnieszki Staniszewskiej-Mól, jak i prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego oraz Jakuba Kosek, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

Placówka „Gotyk” powstała w rejonie miasta dynamicznie rozbudowującego się o nowe osiedla, co przekłada się na rosnącą liczbę mieszkańców. Właśnie z myślą o nich, Biblioteka Kraków od 2022 roku czyniła starania o utworzenie nowej filii. Dzięki zaangażowaniu miasta, udało się pozyskać środki na zakup pomieszczeń na parterze budynku przy ul. Meiera 16c. W grudniu 2022 roku zawarto umowę, dzięki której biblioteka stała się właścicielem dwóch sąsiadujących ze sobą lokali o łącznej powierzchni 152 m2.

Adaptacja pomieszczeń do potrzeb czytelników rozpoczęła się w 2023 roku. Opracowany został projekt aranżacji wnętrza z wydzielonymi strefami dla młodzieży oraz dla najmłodszych czytelników i ich opiekunów, gdzie znalazła się toaleta dla dzieci i pokój dla rodzica z dzieckiem. Dodatkowo, całe wnętrze biblioteki dostosowane zostało do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu. Przestrzeń dla pracy indywidualnej to kolejne udogodnienie, które znajdziemy w filii „Gotyk”.

Koszty adaptacji, montażu oświetlenia i wyposażenia wnętrza oraz mebli wyniosły prawie 600 000 zł i zostały pokryte z dotacji z budżetu miasta. Sprzęt komputerowy zakupiono ze środków pozyskanych w ramach projektu „E-usługi w Bibliotece Kraków wraz z wdrożeniem nowoczesnej infrastruktury informatycznej”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. Prace remontowe i wykończeniowe zakończono w kwietniu 2024 roku.

Wyjątkowość filii „Gotyk” podkreśla jej nazwa, nawiązująca do nazwy osiedla, na którym została zlokalizowana. Znajdziemy tu również odwołania do historii miasta, takie jak żółta ciżemka – symbol okresu gotyku, znana z opisu Antoniny Domańskiej w powieści „Historia żółtej ciżemki”, znajdująca się w ołtarzu Wita Stwosza w kościele Mariackim. Odwołuje się to również do Nagrody Żółtej Ciżemki przyznawanej przez Bibliotekę Kraków od 2017 roku w ogólnopolskim konkursie na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. Nawiązania do gotyku można znaleźć również w malunku na ścianie działu dziecięcego oraz tapeta z planem średniowiecznego Krakowa na ścianie holu.

Filia nr 57 to najświeższy dodatek do sieci bibliotek miejskich. Wcześniej otwarte zostały filie nr 31 przy ul. Przybysławskiej – w 2020 roku, oraz filia nr 42 przy ul. Agatowej – w 2021 roku. Czytelnicy chętnie odwiedzają także filie odnowione w ostatnich dwóch latach, takie jak: nr 24 przy ul. Na Błonie, nr 30 przy ul. Dziewiarzy, nr 40 przy ul. Łużyckiej, nr 44 „Pod Kawką” przy ul. Spółdzielców, nr 48 na os. Bohaterów Września oraz nr 52 na os. Na Stoku.