Jedna z krakowskich szkół może zostać zamieniona w liceum

Blachnickiego 1 przyciąga uwagę potencjalnych uczniów liceum, ale budzi też obawy rodziców dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej sióstr prezentek, która zajmuje jeden poziom budynku. Siostry mają umowę najmu do sierpnia 2024 roku, czy zatem szkole grozi przeniesienie?
Obecnie Szkoła Podstawowa nr 10 mieści się przy ul. Blachnickiego 1 (Grzegórzki), a od września towarzyszyć jej będzie nowo powstałe XLV Liceum Ogólnokształcące. Jednak na zajęcia w tej samej placówce uczęszczają również uczniowie klas 1-4 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Obecnych Sióstr. Ta katolicka placówka wynajmuje najwyższe piętro, na którym wcześniej znajdowało się gimnazjum, zanim zostało zamknięte. Działająca od wielu lat szkoła Sióstr Prezentek zapewniła sobie umowę najmu na trzy lata, trwającą do zakończenia najbliższego roku szkolnego.

Dyrektor przyznaje, że wyzwaniem jest przewidzenie rozwoju nowego ogólniaka. Tegoroczny nabór będzie obejmował półtorej klasy, ale w następnym roku nastąpi spadek absolwentów szkół podstawowych ubiegających się o przyjęcie do szkół średnich. Dyrektor Jaśkowiec zastanawia się jednak, czy nowe liceum może zyskać popularność i mimo zmniejszonego rocznika podczas rekrutacji, uda się ponownie zgromadzić trzy klasy. Będąc w kontakcie ze szkołą w sprawie powstającego liceum, dyrektor wie, że siostry szukają potencjalnej nowej lokalizacji dla swojej szkoły podstawowej w przyszłości.