Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa podczas Święta Zmarłych na drogach kraju

Podczas obchodów Wszystkich Świętych, gdy odwiedzamy cmentarze, aby zapalić świeczki i uczcić pamięć o departamentach, doświadczamy intensywnego ruchu na drogach. Ta sytuacja stanowi wyzwanie dla kierowców, pieszych oraz odpowiedzialnych za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa – policji.

W tym trudnym okresie, funkcjonariusze mają za zadanie zarządzać ruchem zarówno na głównych arteriach kraju, jak i na drogach prowadzących do miejsc pochówku. W razie wystąpienia poważniejszych opóźnień i przeszkód w ruchu drogowym, policja będzie interweniować, kierując ruchem. Bez wątpienia, przestrzeganie instrukcji udzielonych przez policję ułatwi poruszanie się w gęstym ruchu.

Funkcjonariusze służby drogowej będą asystować podróżnym w bezpiecznym dotarciu do celu, jednocześnie reagując na wykroczenia, w szczególności te, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych – np. przekraczanie prędkości. Będą także kontrolować stan trzeźwości kierujących i obserwować ich zachowanie wobec pieszych.

Policja przypomina również pieszym o konieczności noszenia odblasków, których widoczność znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo. Aby ułatwić dojazd do cmentarzy, wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu – warto zapoznać się z nimi przed wyjazdem.

Ze względu na możliwe utrudnienia, zaleca się korzystanie z transportu publicznego, zwłaszcza że w wielu miastach zostają uruchomione specjalne linie kursujące z większą częstotliwością. W dniach 31 października (od 18:00 do 22:00) oraz 1 listopada (od 8:00 do 22:00), obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyjątkiem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj przewozu.

Na terenie całego kraju firma Screen Network S.A. promuje bezpieczeństwo na drogach poprzez wyświetlanie spotu pod tytułem „Bezpieczeństwo na drodze – bądź odpowiedzialny”. Pamiętajmy więc o zachowaniu ostrożności i dbania o bezpieczeństwo własne oraz innych podczas tego szczególnego czasu zadumy nad zmarłymi.