Kraków – jakie zabytki warto zobaczyć?

Praktycznie każdy z nas uwielbia podróżować, zwiedzać i odkrywać nowe zakątki. Wiele osób wybierając cel swojej podróży, decyduje się na zagraniczne wycieczki, jednak coraz częściej i chętniej wybieraną opcją są polskie miasta. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest Kraków. Wielu turystom miasto to kojarzy się głównie z Zamkiem Wawelskim, który jest najbardziej znanym krakowskim zabytkiem i najczęściej wybieranym punktem przez zwiedzających zarówno z polski, jak i z innych zakątków świata. Jednak Kraków to nie tylko wspaniały, zabytkowy Wawel, ale również wiele innych miejsc, które koniecznie powinniśmy odwiedzić, będąc w tym mieście. O jakich miejscach mowa?

Kraków – jakie zabytki warto zobaczyć?

Każdy, kto wybierze się do Krakowa, obowiązkowo powinien zarezerwować czas na zwiedzanie najciekawszych krakowskich zabytków, które nie tylko wyglądają wspaniale, ale również mają bardzo bogatą historię. Oczywiście możemy zdecydować się na zwiedzanie miasta z wycieczką lub przewodnikiem, jednak znacznie lepiej samemu opracować plan wycieczki i poświęcić na zwiedzanie poszczególnych zabytków taką ilość czasu, jaką to my uznamy za wystarczającą. Jakie zabytki warto zobaczyć w Krakowie?

Wawel

Wawel znajduje się na początku listy praktycznie każdej osoby, która wybiera się do Krakowa w celach turystycznych. Jest to zabytek, który jest swego rodzaju wizytówką miasta i najczęściej odwiedzanym miejscem na mapie regionu. Uwagę przyciąga nie tylko samo Wzgórze Wawelskie, ale również liczne znajdujące się na terenie zamku wystawy. Na miejscu znajduje się także Katedra Królewska, a także Muzeum Katedralne. Na terenie Wawelu można obejrzeć eksponaty, które pochodzą z różnych epok, co z pewnością będzie prawdziwą gratką dla miłośników sztuki.

Z Wawelem wiąże się wiele legend, między innymi ta najbardziej znana o Smoku Wawelskim, a także legenda o Wandzie i jej ojcu królu Kraku. Przed wybraniem się na Wawel warto zapoznać się z legendami, ponieważ mogą one dodatkowo uprzyjemnić nam i naszym bliskim zwiedzanie Zamkowych Wzgórz.

Krakowski rynek

Kolejnym obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Krakowa jest piękny, zabytkowy rynek. Spacer po nim jest prawdziwą przyjemnością dzięki malowniczym budynkom i wspaniałej, gwarnej atmosferze. Na rynku znajduje się Bazylika Mariacka, podziemia kościoła św. Wojciecha i wiele innych, wspaniałych budynków, które są otwarte dla zwiedzających.

Warto wiedzieć o tym, że to właśnie na krakowskim rynku odbywają się obchody najróżniejszych uroczystości w tym Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Ulica, czy Jarmark Świąteczny. Również podczas wszelkie rodzaju świąt i uroczystości państwowych z pewnością będąc na rynku w Krakowie za sprawą dekoracji i odbywających się tam uroczystości będziemy mogli odczuć wyjątkowy klimat i podniosłą atmosferę.

Na rynku, nieopodal wieży ratusza znajduje się niezwykle popularna rzeźba, która przedstawia głowę i nosi nazwę „Eros spętany”. Twórcą rzeźby jest Igor Mitoraj. Warto zwrócić uwagę na ten niezwykle ciekawy twór.

Sukiennice

Sukiennice to budynek, który jest elementem krakowskiego rynku i z pewnością znajduje się na liście najchętniej zwiedzanych krakowskich zabytków. Kiedyś na miejscu znajdował się targ, na którym można było kupić przede wszystkim sukna, czyli materiał wytwarzany i używany głównie w dawniejszych czasach, to właśnie stąd wzięła się nazwa budynku.

Zwiedzając sukiennice, warto zwrócić uwagę na replikę żelaznego noża, która wisi na przejściu krótszej osi budynku, która zwana jest również krzyżem. Nie do końca wiadomo, kiedy nóż zawisł w tym miejscu, jednak najpewniej znalazł się tam w średniowieczu. Skąd takie przypuszczenia? To właśnie wtedy respektowano prawo magdeburskie, o którym najprawdopodobniej miał przypominać nóż widzący w przejściu sukiennic. Z nożem wiąże się również legenda mówiąca o braciach budujących wieże kościoła Mariackiego. Jeden z braci miał być zazdrosny o to, że wieża jego brata będzie wyższa i zabić go tym właśnie nożem. Później młodszy brat miał mieć tak ogromne wyrzuty sumienia, że rzucił się z wyższej wieży, a nóż zawisł w sukiennicach jako pamiątka tego wydarzenia.

Należy dodać, że w sukiennicach wisi replika, ponieważ nóż był wielokrotnie kradziony.

Sukiennice to ogromna różnorodność. Na parterze możemy zwiedzić wspaniałe, dobrze zaopatrzone stragany i zakupić pamiątki z naszej wizyty w Krakowie. Na piętrze mieści się galeria malarstwa i rzeźby polskiej XIX wieku i jest to jedna z największych wystaw stałych w całej Polsce. W podziemiach zaś znajduje się muzeum – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki to budynek utrzymany w stylu gotyckim, w którym mieści się wiele wspaniałych kaplic, rzeźb i obrazów, które sprawiają, że turyści chętnie poświęcają dużą ilość czasu na zwiedzanie tego miejsca. Kościół posiada dwie nierównej wysokości wieże, z którymi wiąże się wcześniej wspomniana legenda związana zarówno z wysokością obu wież, jak i z nożem wiszącym w Sukiennicach.

W bocznej części kościoła znajdują się żelazne kuny, które służyły do wyznaczania kary osobom, które wszczynały awantury, był wulgarne lub łamały przykazania.

W samym centrum kościoła możemy podziwiać cudowny, bogato zdobiony Ołtarz Wita Stwosza, który zwany jest także Ołtarzem Mariackim. Każdego dnia, oprócz niedzieli o godzinie 11:50 ołtarz otwierany jest w akompaniamencie podniosłej muzyki, co z pewnością jest godne zobaczenia na własne oczy i także obowiązkowo powinno się znaleźć na liście każdego turysty.

Z wieży Kościoła Mariackiego codziennie o każdej pełnej godzinie grany jest hejnał. Hejnał wydobywa się z wyższej wieży, z pomieszczenia, które nazwane zostało Hejnalicą. Hejnał urywa się w trakcie, w nieoczekiwanym momencie i tutaj również mamy do czynienia z legendą. Mówi się, że w 1241 roku, kiedy miała miejsce inwazja Tatarów, strażnik znajdujący się na wieży grając melodię hejnału, ostrzegał mieszkańców miasta przed natarciem wrogich sił. Legenda głosi, że jeden z Tatarów strzelając z łuku, trafił trębacza i melodia za sprawą tego ataku pozostała niedokończona. To właśnie dlatego hejnał, który możemy słyszeć w Krakowie co godzinę, przez całą dobę urywa się zawsze w tym samym momencie.

Kościół św. Andrzeja

Kościół św. Andrzeja to budynek wykonany z kamienia, który posiada ozdobne wieże oraz elementy typowe dla budowli w stylu romańskim. Kościół św. Andrzeja w dawnych czasach służył nie tylko, jako miejsce kultu religijnego, ale także jako miejsce, które miało służyć, jako schronienie przed atakami wrogów. Styl, w jakim utrzymane jest wnętrze kościoła, jest bardzo zachowawczy i surowy, jednak znajdziemy w nim również bogato zdobione elementy, takie jak np. kopuła kościoła przedstawiająca Sąd Ostateczny.

Kościół św. Andrzeja to jeden z najstarszych kościołów w całym Krakowie.

Pałac sztuki

Pałac sztuki to budynek, którego początkowym założeniem było przeznaczenie go dla Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, czyli stowarzyszenia, które w tamtym okresie istniało już od pół wieku. Już wtedy w tym miejscu można było podziwiać prace najznamienitszych polskich artystów. Budynek ozdobiony jest sylwetkami artystów, którzy wystawiali w nim swoje prace.

Smocza jama

Smocza jama to jaskinia znajdująca się u podnóży Wawelu. Legenda głosi, że jaskinię tę zamieszkiwał smok, który był postrachem wszystkich mieszkańców miasta. Według legendy ludzie musieli składać mu ofiary. Wielu rycerzy oraz licznych śmiałków usiłowało pokonać smoka, jednak dopiero skromny szewczyk dał radę pokonać bestię. Każdy z nas zna legendę o smoku zjadającym barana wypełnionego siarką, który potem odczuwa pragnienie tak silne, że pije, aż pęknie.

Smocza jama, a także rzeźba przedstawiająca smoka, która zieje ogniem, to obowiązkowy punkt na mapie Krakowa.

Kościół na skałce

Kościół na skałce z pewnością możemy zaliczyć do najbardziej rozpoznawalnych krakowskich zabytków. Kościół znajduje się na wzniesieniu i otoczony jest 5-metrowym murem. Z kościołem wiąże się historia śmierci krakowskiego biskupa Stanisława ze Szczepanowa. W kościele, na ołtarzu znajduje się pień, na którym znajdują się krople krwi św. Stanisława, które spadły na niego w momencie jego męczeńskiej śmierci.

Obok kościoła znajduje się sadzawka, do której według legendy orły zaniosły poćwiartowane zwłoki biskupa Stanisława, a te zrosły się. Sadzawkę zabezpieczono i ozdobiono pomnikiem upamiętniającym św. Stanisława. Wiele osób wierzyło, że woda z sadzawki ma właściwości uzdrawiające.

Kopiec Wandy

Kopiec Wandy to miejsce, które powstało mniej więcej w VII-VIII w. Legenda głosi, że to właśnie w tym miejscu spoczęła Wanda, córka założyciela Krakowa – księcia Kraka. Wanda miała rzucić się do Wisły, aby nie narażać poddanych na zemstę ze strony niemieckiego władcy, którego zaręczyny odrzuciła. Na kopcu od 1890 roku stoi rzeźba przedstawiająca orła, której autorem jest Jan Matejko.

Dom Jana Matejki

Dom Jana Matejki to miejsce, w którym zwiedzający mają szansę obejrzeć ponad 6000 eksponatów związanych z twórczością, a także życiem tego wybitnego artysty. W domu Jana Matejki odnajdziemy przedmioty, których artysta używał na co dzień, jak i wykonane przez niego prace, a także jego listy i dokumenty. Jednak samo zwiedzanie to nie wszystko, ponieważ na miejscu w wybrane dni możemy liczyć na warsztaty plastyczne, czy wykłady na temat artysty i jego życia.

Teatr Słowackiego

Teatr Słowackiego to miejsce, które powstało dzięki składkom społeczności, jednak z jego budową wiązało się wiele kontrowersji. Budowa budynku wiązała się z likwidacją średniowiecznych zabudować, które były powiązane ze szpitalem św. Ducha. Sam Jan Matejko był oburzony budową teatru w takim miejscu i zwrócił władzom Krakowa cenną nagrodę, „berło panowania w sztuce” twierdząc, że nie chce mieć nic wspólnego z nagrodami od miasta, które nie szanuje historii.

Teatr powstał i na początku nosił imię Aleksandra Fredry, w setną rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego został przemianowany i zyskał jego imię.

W Teatrze Słowackiego odbył się pierwszy w Polsce pokaz filmowy.