Wycieczka po Krakowie z dzieckiem – jakie miejsca warto odwiedzić?

Wybierając się na wycieczkę do Krakowa wiele osób pragnie zobaczyć jak najwięcej miejskich zabytków, a także poznać miejskie uliczki od podszewki. Spacer starówką, zwiedzanie Wawelu, podziwianie piękna architektury, to główny cel wielu wycieczkowiczów, szczególnie tych, którzy w Krakowie goszczą po raz pierwszy. Jednak w przypadku wycieczki z dzieckiem jest nieco inaczej, owszem, chcemy oczywiście zobaczyć jak najwięcej wspaniałych zabytków i poznać historię miasta, a także wczuć się w jego klimat, ale równie ważne staje się dla nas to, żeby najmłodsi członkowie wycieczki również bawili się na niej doskonale. Wybierając się do Krakowa z dziećmi, warto zaplanować wycieczkę podczas której zwiedzanie zabytków będzie przeplatać się z zabawą i czasem na odpoczynek.

Co warto zobaczyć w Krakowie podczas rodzinnej wycieczki?

Zabytki idealne na rodzinną wycieczkę

Kiedy na wycieczkę do Krakowa wybieramy się w gronie dorosłych, bez wątpienia możemy odwiedzić dosłownie wszystkie zabytki znajdujące się w mieście, w przypadku rodzinnych wycieczek powinniśmy dokładnie zaplanować, które miejsca chcemy zwiedzić. Warto wziąć pod uwagę wiek dzieci i ostateczną decyzję podjąć biorąc pod uwagę to, czy odwiedzenie danego miejsca nie będzie ich nudzić i czy w danym miejscu cała rodzina będzie mogła dobrze się bawić i czerpać radość z wycieczki. Co zwiedzić w Krakowie i jakie zabytki wybrać podczas rodzinnego zwiedzania?

Zamek Wawelski

Zamek Wawelski to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych zabytków w całym Krakowie. Na zamku przez lata panowali królowie tacy, jak Mieszko I, Mieszko II, czy Bolesław Chrobry, a później również Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Krzywousty, czy Bolesław Śmiały, nic więc dziwnego, że Zamek Wawelski stanowi niezwykle ważny punkt na mapie Krakowa nie tylko teraz, ale i przed laty. Na Wawelu gościli jednak nie tylko królowie, ale również inne ważne osobistości, wśród których znajduje się wielu artystów. Dziś każdy z nas może podziwiać to wspaniałe miejsce i poznawać jego historię od podszewki.

Zamek Wawelski przez lata był niszczony i odbudowywany, miały tam miejsce pożary, kradzieże, a także szwedzkie najazdy. Na pewnym etapie naszej historii zamek stał się własnością Prusaków, a potem Austriaków, którym służył, jako twierdza i koszary wojskowe. W okresie II wojny światowej na miejscu urzędował generalny gubernator Hans Frank, co niestety skutkowało kradzieżami. Zrabowanych dóbr nigdy nie udało się odzyskać.

Jak widać, Zamek Wawelski przeżył naprawdę wiele, mimo wszystko do dzisiaj jest w doskonałej kondycji i dzięki temu mamy szansę podziwiać go i zgłębiać jego historię nie tylko przy pomocy papierowych ksiąg, czy podręczników historycznych. Na miejscu dla zwiedzających otwarte są zbrojownia, skarbiec koronny, apartamenty zamkowe, a także komnaty królewskie, jednak to nie wszystkie atrakcje, które czekają na zwiedzających. Co jeszcze można zobaczyć w Krakowie, na Wawelu?

Bez wątpienia Dzwon Zygmunta jest tym elementem wycieczki, który przyciągnie uwagę zarówno dorosłych, jak i towarzyszących im dzieci. Dzwon uaktywnia się podczas najważniejszych uroczystości i wydarzeń, na co dzień zaś jest w stanie spoczynku, dzięki czemu nasze pociechy będą mogły nie tylko obejrzeć dzwon, ale również go dotknąć.

Kolejnym obowiązkowym punktem podczas wycieczki po Wawelu z dziećmi jest odwiedzenie Smoczej Jamy, z którą wiąże się legenda o Smoku Wawelskim. Każde dziecko w wieku szkolnym słyszała o dzielnym Szewczyku Dratewce, który za pomocą owieczki wypełnionej siarką pokonał łakomego, groźnego Smoka Wawelskiego. W okolicach zamku znajdziemy również rzeźbę przedstawiającą Smoka Wawelskiego, która co jakiś czas zieje ogniem, dając tym samym wspaniały spektakl i zachwycając turystów w każdym wieku. Nieopodal rzeźby Smoka Wawelskiego znajdziemy stoiska z pamiątkami zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Muzeum w podziemiach Rynku w Krakowie

Zadając sobie pytanie, co warto zobaczyć w Krakowie, wybierając się na rodzinną wycieczkę, bez dwóch zdań na naszej liście musimy umieścić podziemia Rynku Głównego w Krakowie. Pod ziemią znajduje się wystawa, która pomoże nam wczuć się w klimat, jaki w przeszłości panował w tym mieście. W zbiorach znajdują się między innymi monety, przedmioty codziennego użytku i ozdoby, które należały do osób żyjących w średniowieczu.

Oprócz eksponatów, które możemy podziwiać dzięki ciężkiej, wieloletniej pracy archeologów, będziemy mogli zapoznać się również z prezentacjami multimedialnymi, które nieco przybliżą nam historię Krakowa i okolic, a także mieszkańców tego regionu.

Bez wątpienia spacer szlakiem dostępnym w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie to wspaniała lekcja historii zarówno dla nas, jak i dla naszych pociech, niezależnie od ich wieku.

Odpoczynek i rozrywka na świeżym powietrzu

Wybierając się do tak pięknego miasta, jak Kraków możemy zdecydować się nie tylko na zwiedzanie zabytków, ale również na odpoczynek na świeżym powietrzu, a także skorzystanie z atrakcyjnych miejsc, którymi będziemy mogli cieszyć się w otoczeniu zieleni. Co warto zobaczyć w Krakowie i jakie miejsca do odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu wybrać?

Krakowskie ZOO

ZOO w Krakowie to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę. Z wizyty w tym miejscu z pewnością ucieszą się nie tylko najmłodsi członkowie naszej rodziny, ale również dorośli i młodzież. W krakowskim ZOO możemy liczyć na zapoznanie się z wieloma gatunkami zwierząt z najróżniejszych zakątków świata. ZOO istnieje na terenie Lasu Wolskiego od 1929 roku, więc może poszczycić się długą historią.

Należy wspomnieć, że ZOO w Krakowie nie jest największe, jednak mimo to gwarantuje zwiedzającym moc pozytywnych emocji i wrażeń, w ZOO mieszka 270 gatunków zwierząt, co zapewni nam kilka godzin wspaniałej rozrywki. Na miejscu znajdziemy między innymi lemury, słonie, lwy, tygrysy, lamparty, pantery, sępy, zebry, strusie, pandy małe, kangury, flamingi i wiele innych, wspaniałych zwierząt.

Na terenie obiektu znajduje się także Mini ZOO, w którym dzieci mają szansę zapoznać się z takimi zwierzakami jak świnki morskie, kozy, króliki, świnki wietnamskie, czy żółwie.

ZOO w Krakowie położone jest na terenie lasu, dzięki czemu nasz spacer będzie niezwykle przyjemny i relaksujący. Na miejscu możemy również odpocząć i posilić się dzięki dostępnym na terenie obiektu punktom gastronomicznym.

Atrakcje dla dzieci

Niezależnie od tego, w jakim wieku są nasze dzieci, jeżeli decydujemy się na organizację rodzinnej wycieczki, to również najmłodsi członkowie naszej rodzinny powinni zapamiętać ją na tyle wspaniale, żeby mieć chęć na kolejne rodzinne wyprawy. W Krakowie znajdziemy atrakcje, które zadowolą nawet najbardziej wymagających, małych podróżników. Co warto zobaczyć w Krakowie z dziećmi? Z jakich atrakcji warto skorzystać?

Klockoland w Krakowie

Klockoland, to doskonałe miejsce nie tylko dla każdego miłośnika klocków, ale również dla tych osób, które kochają innowacyjne pomysły i nieszablonowe rozwiązania. Na miejscu zobaczymy nie tylko klocki, ale również to, w jaki sposób można zrobić z nich coś, co zaimponuje nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

W Klockolandzie możemy skorzystać z trzech różnych stref, wśród których znajduje się strefa interaktywna, strefa kreatywnej zabawy i strefa warsztatowa. Oprócz zabawy klockami będziemy mogli podziwiać wspaniale budowle, które zostały wykonane nawet z kilku tysięcy klocków, to jednak nie wszystko, ponieważ część rzeczy, które znajdziemy na miejscu, jest interaktywna.

Dzięki połączeniu klocków lego z nowoczesnymi rozwiązaniami i technologiami na miejscu możemy sterować częścią eksponatów, a to nie lada gratka nie tylko dla dzieci, ale również i dla dorosłych. W strefie interaktywnej będziemy mogli przejąć kontrolę nad pojazdami oraz wspaniałymi robotami, aby później stworzyć własne, ciekawe konstrukcje w strefie kreatywnej.

Aquapark w Krakowie

Aquapark w Krakowie jest jednym z największych tego rodzaju obiektów w kraju, nic więc dziwnego, że przyciąga on uwagę turystów z całego świata. W tym miejscu, każdy z członków naszej rodziny, niezależnie od wieku i wymagań znajdzie coś dla siebie. Na miejscu znajdują się zarówno baseny, które pozwalają nam na pływanie, jak i zjeżdżalnie sprzyjające wodnym szaleństwom, czy sauny, które zapewnią relaks każdemu, kto zdecyduje się z nich skorzystać.

Aquapark w Krakowie to wiele rozrywek w jednym miejscu, na powierzchni 2000 m2. Rwąca rzeka, basen, w którym poczujemy fale, ścianka wspinaczkowa, czy bicze wodne, to tylko część wspaniałych atrakcji, jakie czekają na nas w tym parku wodnym. Dla osób, które chcą połączyć wizytę w aquaparku z dodatkową aktywnością fizyczną, czekają specjalnie wyznaczone miejsca do gry w piłkę.

Hydromasaż, leżanki z opcją masażu i bicze wodne, to elementy, które z pewnością zachwycą dorosłych i młodzież, tego rodzaju relaks idealnie oddziałuje na ciało i umysł, co można odczuć już po kilku minutach korzystania z tych udogodnień.

Dzieci z pewnością zachwycą się fontanną, która przybrała kształt smoka z trzema głowami, a także wieloma najróżniejszymi zjeżdżalniami, które są najchętniej używanymi atrakcjami nie tylko przez najmłodszych członków naszej rodziny, ale również przez młodzież i osoby dorosłe, które chcą poczuć, odrobię adrenaliny i niczym niezmąconej, dziecięcej radości.

W Aquaparku atrakcje czekają również w brodziku, gdzie maluchy mogą się pluskać w otoczeniu pięknych, wodnych ozdób w postaci zwierzaków, a także skorzystać ze znajdującej się w brodziku wyspy piratów, mini-zjeżdżalni i magicznego grzybka. W brodziku jest jednak znacznie więcej atrakcji, jak na przykład tęczowa ścieżka, czyli małe wysepki, po których należy zwinnie przejść tak, aby nie wylądować w wodzie.

Lustrzany labirynt

Kolejną atrakcją znajdującą się w Krakowie, która przyciąga uwagę i sprawia frajdę całym rodzinom, jest lustrzany labirynt. Na miejscu mamy szansę wędrować po wspaniałym, lustrzanym labiryncie, a to wszystko w akompaniamencie świateł i wspaniałej muzyki. Tego typu zabawa to frajda nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Z pewnością to miejsce spodoba się każdemu, kto lubi nietuzinkową rozrywkę, ponieważ w warunkach panujących w labiryncie możemy sprawdzić nasze zmysły i zapewnić sobie sporą dawkę śmiechu. Dodatkowo na miejscu możemy wykonać naprawdę wiele pomysłowych, pięknych pamiątkowych zdjęć, szczególnie że na miejscu znajdziemy salę, której nie tylko ściany, ale również sufit i podłoga pokryte są lutrami i cudownymi światełkami.

Jeżeli zastanawiamy się, co zobaczyć w Krakowie z dziećmi, to nie możemy powinąć tego niezwykłego przybytku.

Żywe Muzeum Obwarzanka

Krakowskie obwarzanki to już nie tylko przekąska, to tradycja i część miejskiego folkloru. Jeżeli zastanawiamy się, jak spędzić czas z dziećmi i co warto zobaczyć w Krakowie, to powinniśmy obrać kurs na Żywe Muzeum Obwarzanka. Na miejscu nie tylko poznamy wspaniałą historię tego tradycyjnego przysmaku, ale również będziemy mogli obserwować, jak powstają obwarzanki, aby później podjąć się samodzielnego wyrobu tych smakołyków.

Każde dziecko, niezależnie od wieku doceni możliwość samodzielnego stworzenia własnego, niepowtarzalnego obarzanka. Również dorośli będą się doskonale bawić podczas wizyty w tym miejscu.