Kraków w środku kontrowersji związanej z masową wycinanką drzew na Al. 29 Listopada

W Krakowie, miasto znane ze swojej zielonej przestrzeni, wybucha kolejny konflikt związany z wycinanką drzew, tym razem na Al. 29 Listopada. Ironią jest to, że duża liczba drzew została usunięta tuż obok Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego. Internauci wyrażają swój niepokój, pytając, czy poszerzenie ścieżki rowerowej naprawdę wymagało tej skali interwencji. Jeden użytkownik internetu, określający siebie jako entuzjastę jazdy na rowerze, publicznie zapytał dlaczego każde działanie musi kończyć się totalnym usunięciem drzew i pokryciem obszaru betonem lub asfaltem.

Podczas gdy modernizacja Al. 29 Listopada dobiegła końca w ubiegłym roku, prace nad przebudową wejścia do alejki z ulicy Żmujdzkiej są nadal w toku. W pobliżu planowane jest również utworzenie ścieżki rowerowej, a przygotowania do tej inicjatywy wiążą się z obfitą wycinką drzew. To budzi duże emocje mieszkańców miasta, szczególnie że wielu z tych drzew rosło tam przez wiele lat. Analogiczne działania, które spotkały się z protestami mieszkańców, miały miejsce na ulicy Lublańskiej, gdzie drzewa zostały usunięte w celu budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic.

W odpowiedzi na publiczne oburzenie, Zarząd Dróg Miasta Krakowa wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia, że budowa drogi dla rowerów na Al. 29 Listopada rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Wycinka drzew stała się konieczna 19 lutego, kiedy wykonawca rozpoczął prace w rejonie ulicy Woronicza. Urzędnicy twierdzą, że decyzja o wycince była wynikiem długotrwałej dyskusji na temat możliwości jej uniknięcia, w której uczestniczyli przedstawiciele organizacji ekologicznych.

Zdaniem ekspertów z Zarządu Zieleni Miejskiej, każde działanie wpływające na strefę korzeniową drzew mogło by prowadzić do trwałego uszkodzenia drzew i negatywnie wpłynąć na ich dalsze funkcjonowanie. W rezultacie mogło to prowadzić do obumierania drzew lub ich przewrócenia z powodu braku odpowiedniego kotwienia systemu korzeniowego w gruncie. Dlatego podjęto decyzję o zastąpieniu usuniętych drzew nowymi nasadzeniami. Planowana jest sadzonka 7 nowych drzew w bezpośredniej bliskości budowanej ścieżki rowerowej, dodatkowo 620 krzewów róż oraz kolejne 35 drzew na innych obszarach miasta.