Kraków wybrany na gospodarza Drużynowych Mistrzostw Świata Seniorów w Szachach w nadchodzącym roku

W konkursie o miano gospodarza przyszłorocznych Drużynowych Mistrzostw Świata Seniorów w Szachach, Kraków, perła Małopolski, okazał się być zwycięzcą, pokonując miasta z Tajlandii, Włoch i Czarnogóry. Obecnie, tegoroczne mistrzostwa tego typu są organizowane na terenie Macedonii.

Decyzję o przyznaniu Krakowowi tytułu gospodarza międzynarodowego turnieju podjęła Międzynarodowa Federacja Szachowa. Oferta stolicy Małopolski została określona jako conditional – informuje Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury fizycznej. To oznacza, że teraz niezbędne jest pomyślne przejście przez wizytację organizatorów. Jednak ze względu na doświadczenie i wysokie zaangażowanie zarówno samych miasta, jak i Małopolskiego Związku Szachowego, funkcjonariusze są pewni, że ta procedura będzie tylko formalnością.

Decyzja o wyborze Krakowa jako gospodarza zawodów była częściowo podyktowana raportem z Igrzysk Europejskich 2023 – jak podkreślają pracownicy urzędu miasta. W ramach złożonej oferty, organizator w porozumieniu z miastem zamierza już teraz promować Kraków i nadchodzące rozgrywki podczas bieżących mistrzostw, które odbędą się we wrześniu w Macedonii. Zaproponowanie dalszych procedur organizacyjnych oraz oficjalne potwierdzenie tej decyzji przez komisję techniczną to kolejne kroki na drodze do realizacji tego prestiżowego wydarzenia.