Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w Krakowie?

Kupno mieszkania to poważna inwestycja na długie lata. Wymaga podjęcia wielu decyzji, związanych zarówno z ceną, standardem, wykończeniem, jak i metrażem. Z artykułu dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie w Krakowie.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Już na samym początku powinieneś ustalić, czy interesuje Cię mieszkanie z rynku wtórnego, czy też pierwotnego. Ta kwestia uzależniona jest od Twoich własnych potrzeb i możliwości finansowych. Dobre biuro nieruchomości Kraków z pewnością pomoże Ci dokonać właściwego wyboru opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu. 

W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, będziesz pierwszym właścicielem. Wiąże się to nie tylko z satysfakcją i komfortem, ale również możliwością zaaranżowania przestrzeni w preferowany sposób. Oczywiście mieszkanie z rynku pierwotnego możesz kupić umeblowane i wykończone – możliwość wyboru jest więc naprawdę cenna. Z kolei mieszkanie z rynku wtórnego jest znacznie tańsze, a w razie potrzeb – możesz przeprowadzić remont.

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja mieszkania to kolejna ważna kwestia. Znaczenie ma bliskość sklepów, aptek, a także przychodni lekarskich. Warto znaleźć mieszkanie w takiej lokalizacji, która umożliwia swobodne i możliwie jak najszybsze dotarcie do pracy, a w przypadku dzieci – również do szkoły i przedszkola. 

Tutaj warto się również zastanowić, czy preferujesz mieszkanie w centrum miasta, czy może na obrzeżach, w pobliżu lasów i parków, w spokojnym i cichym miejscu.

Wnętrze – metraż, wykończenie

Przy zakupie mieszkania nie sposób jest przejść obojętnie również obok jego wnętrza. Kluczowy jest metraż. Przy jego wyborze, weź pod uwagę liczbę domowników, w tym również zwierząt, a także indywidualne potrzeby. Jeśli pracujesz w domu, być może przydatny będzie dodatkowy pokój, który zaaranżujesz na biuro? Wydzielenie strefy przeznaczonej do pracy jest ważne w kwestii swobody i motywacji. Jeśli dziecko jest nieco starsze, dodatkowy pokój również może okazać się sporym ułatwieniem.

Mieszkanie z rynku wtórnego możesz zakupić umeblowane lub opróżnione. To samo dotyczy nowej nieruchomości – może być wykończona pod klucz, lecz wcale nie musi. Popularny jest zakup mieszkania w stanie deweloperskim. 

Na zewnątrz – balkon, taras, komórka lokatorska, garaż

Istotne są również wszelkie dodatkowe powierzchnie, takie jak taras, balkon, miejsce w garażu podziemnym czy też naziemnym, komórka lokatorska, czy też schowek. W przypadku mieszkania na parterze możesz również liczyć na ogródek. 

Jeśli posiadasz samochód lub planujesz jego zakup – miejsce parkingowe będzie niezbędne. Taras, podobnie jak i balkon – stanowi udogodnienie, które dla wielu osób również może okazać się przydatne. 

Zakup mieszkania będzie prostszy, jeśli skorzystasz z usług biura nieruchomości w Krakowie. Taka firma zajmuje się m.in. doradztwem, załatwianiem kwestii formalnych, a także samym znalezieniem odpowiedniego mieszkania oraz negocjowaniem możliwie jak najatrakcyjniejszej ceny. Profesjonalny pośrednik nieruchomości w Krakowie zadba o znalezienie takiego mieszkania, które odpowiada Ci pod każdym względem!