NCK zaprasza na dwie bezpłatne ekspozycje: Plenerową wystawę Krakowskiego Klubu Fotograficznego oraz Międzynarodowe Triennale Grafiki 2024

W maju tego roku Nowohuckie Centrum Kultury otworzy swoje drzwi dla miłośników sztuki, prezentując dwie nowe wystawy. Co istotne, zwiedzający będą mogli cieszyć się nimi bez konieczności płacenia za bilety.

Pierwsza z ekspozycji to plenerowa prezentacja prac Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Ta wyjątkowa wystawa jest trzecią częścią cyklu „Cztery żywioły”. Tym razem trzydziestu utalentowanych fotografów skupiło swoje obiektywy na niebie, dokumentując spektakularne fenomeny powietrza – od podniebnych widowisk poprzez obłoki, sztormy, zorze polarne, aż po balony, spadochrony czy bańki mydlane. Wszystko to ukazuje niezwykłą perspektywę na jedną z czterech głównych sił uniwersum.

Drugą propozycją jest Międzynarodowe Triennale Grafiki 2024. Prace 132 artystów z 38 krajów ze wszystkich kontynentów będzie można podziwiać w pięciu galeriach NCK przez dwa miesiące. Wystawę łączy temat „Momentum”, który można zinterpretować na wiele sposobów – jako chwilę, moment, przyczynę, wpływ, skutek, zmianę czy siłę poruszającą. Dzięki temu niektóre prace mogą skłaniać do kontemplacji, inne z kolei wciągają w interakcję. Zdaniem Joanny Gościej-Lewińskiej, kurator NCK, na wystawie będzie można zobaczyć zarówno prace wykonane tradycyjnymi technikami i odbite na eleganckim papierze, jak i obiekty czy instalacje, odnoszące się do różnych aspektów matrycowości.

Pierwsza z wystaw pod nazwą „Cztery żywioły – powietrze” będzie dostępna dla zwiedzających od 9 maja do 31 lipca na Rynku NCK. Jej uroczyste otwarcie nastąpi 9 maja o godzinie 18:00. Z kolei Międzynarodowe Triennale Grafiki 2024, można będzie podziwiać od 24 maja do 21 lipca. Otwarcie tej ekspozycji również planowane jest na godzinę 18:00 dnia 24 maja.