Nowatorska trasa Pochodu Lajkonika: Zmiany i szczegółowy plan wydarzenia

Uroczystość Pochodu Lajkonika, symbolu Krakowa, odbędzie się już w najbliższy tydzień. Tegoroczne święto zaskoczy uczestników zmienioną trasą, co jest wynikiem remontu ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej. Szczegółowy harmonogram wydarzeń na 6 czerwca zapowiada wiele atrakcji.

Lajkonik wyruszy ze swoim orszakiem około 13.00 spod siedziby Wodociągów Miasta Krakowa przy ulicy Senatorskiej 1. Potem skierują się ku placowi Na Stawach, przechodząc ulicą Senatorską. Podczas tego etapu Lajkonik zbiera symboliczny „haracz” od miejscowych kupców.

Następnie, o godzinie 13.45 orszak zagości na podwórku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18 przy ul. Senatorskiej 35. Tu odbędzie się pierwszy tradycyjny taniec Lajkonika z chorążym, a także inscenizacja bitwy Tatarów z włóczkami. Przedszkola i szkoły będą miały okazję zaprezentować swoje kostiumy, a Lajkonik wręczy prezenty dla najlepiej przygotowanych placówek.

Kolejne punkty programu przewidują m.in. spotkanie z flisakami i Policją Wodną, wizytę w antykwariacie Abecadło przy ul. Kościuszki 18 czy krótki odpoczynek orszaku w karczmie Smily. Po przeprawie przez plac Wielkiej Armii Napoleona, orszak przemaszeruje przez Planty do Filharmonii Krakowskiej, gdzie Tatarzy i włóczkowie utworzą krąg do kolejnego tańca Lajkonika.

Przy pl. Wszystkich Świętych orszak odpocznie w barze Nienasycenie. Tymczasem na Rynku Głównym odbędzie się widowisko z udziałem Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego Buńczuk. Kulminacyjnym punktem będzie wręczenie Lajkonikowi należnego mu haraczu przez Prezydenta Miasta Krakowa przy wieży Ratuszowej oraz wspólne toastowanie za pomyślność miasta.

Pochód Lajkonika to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu miasta Krakowa, które przyciąga mieszkańców oraz turystów. To jedyna okazja, aby zobaczyć tę tradycyjną postać w pełnej krasie i uczestniczyć w historycznym święcie.