Oszustwo na seniorce – złodzieje przyłapani przez krakowską policję

W sierpniu tego roku, 84-letnia kobieta mieszkanka dzielnicy Kazimierz została okradziona ze swojej biżuterii i zasobów walutowych, których łączna wartość wynosiła 39 tysięcy złotych. Seniorka padła ofiarą przestępców udających policjantów. Po pewnym czasie, nie otrzymując żadnej informacji zwrotnej od „policjantów”, zdała sobie sprawę, że padła ofiarą oszustwa. Postanowiła więc powiadomić prawdziwych funkcjonariuszy, którzy natychmiast rozpoczęli dochodzenie.

Po przeprowadzeniu serii czynności operacyjnych, krakowscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu ustalili miejsce potencjalnego pobytu osoby, która mogła przejąć oszczędności pokrzywdzonej kobiety. Na mocy tych ustaleń 24 sierpnia udali się do jednego z mieszkań w Podgórzu Duchackim. Tam natknęli się na dwie osoby: 15-letnią dziewczynę, która została prawdopodobnie wykorzystana do przeprowadzenia oszustwa oraz 40-letniego mężczyznę, poszukiwanego listem gończym w innym postępowaniu. Policjanci przeszukali mieszkanie i zabezpieczyli zarówno kwotę ponad 3 tysięcy złotych, jak i pewną ilość gotówki w obcej walucie. Oboje podejrzani zostali aresztowani i przetransportowani do komisariatu.

Sąd rodzinny zadecydował o tymczasowym umieszczeniu 15-latki w młodzieżowym ośrodku wychowawczym na okres trzech miesięcy. Z kolei 40-latek został przewieziony do aresztu śledczego celem odbycia jednorocznej kary pozbawienia wolności. Ponadto odpowie on za trzy zarzuty: kradzież, usiłowanie kradzieży i próbę ukrycia cudzego dokumentu. Za te czyny grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności, jednak ze względu na fakt recydywy, wymiar kary może być jeszcze surowszy.