Otwarcie nowej hali sportowej przy IX Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie

Dzisiaj, 19 października, wielkim wydarzeniem był jubileusz 65-lecia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Wróblewskiego, który został uczczony inauguracją nowej hali sportowej. Obiekt jest już czternastym takim, który powstał dzięki programowi „Pędem do hali”, prowadzonemu przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Uroczystego przekazania nowego obiektu dokonał Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Inwestycja Gminy Miejskiej Kraków pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie zaowocowała budową nowoczesnej hali sportowej z przylegającą salą fitness i korytarzem prowadzącym bezpośrednio do szkoły. Dodatkowo, powstała towarzysząca infrastruktura – boisko zewnętrzne o syntetycznej nawierzchni z trybunami od strony wschodniej hali oraz plenerowa siłownia. Wykonano również zagospodarowanie terenu, obejmujące drogę wewnętrzną, chodniki oraz miejsca postojowe.

Hala sportowa IX LO zbudowana jest na planie dwóch części – dwukondygnacyjnej sali sportowej z trybunami wewnętrznymi i podpiwniczeniem oraz zaplecza szatniowego z salą fitness na I piętrze o powierzchni 124 m². Główna część hali, o wymiarach 40 m x 20 m, wyposażona jest do gier w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną i futsal. Znajduje się tam również trybuna mogąca pomieścić 140 widzów.

W budynku hali sportowej przewidziano dodatkowo szatnię z toaletą dla trenera, magazyn dostępny także od zewnątrz oraz schody prowadzące na poziom +1, gdzie zlokalizowano ciąg komunikacyjny do trybun zewnętrznych i korytarz do budynku szkoły. Kondygnacja podziemna, znajdująca się tylko pod trybunami wewnętrznymi, służy jako magazyn.

Zaplecze szatniowe składa się z różnorodnych pomieszczeń takich jak: pomieszczenie porządkowe, dozorcy, toalety damskie i męskie oraz dla osób z niepełnosprawnościami, cztery zespoły szatniowe, umywalnie, natryski i magazyn. Wszystkie te pomieszczenia są bezpośrednio powiązane komunikacyjnie z halą sportową.

Na pierwszym piętrze zaprojektowano salę fitness, szatnie z toaletami i natryskami, magazyn oraz dodatkową szatnię z toaletą dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek ma nowoczesną formę i współczesny wyraz architektoniczny, składając się z elementów o różnych wysokościach. Dominująca bryła budynku to hala sportowa z zapleczem szatniowym i salą fitness.

Od strony wschodniej przy budynku znajdują się: zewnętrzne, wielofunkcyjne boisko sportowe (31 m x 18 m) o nawierzchni syntetycznej z trybunami, siłownia plenerowa i tereny zielone. Maksymalna wysokość budynku hali sportowej wynosi 10,5 m, powierzchnia zabudowy to 1859 m2 a kubatura – 16560 m3.

Wszystkie poziomy i pomieszczenia w obiekcie są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie obiektu znajdują się specjalnie przystosowane dla nich łazienki, przebieralnie, natryski oraz urządzenie transportu pionowego. Przed budynkiem zaplanowane jest miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, a chodniki są przystosowane do najazdu wózkiem.

Hala sportowa będzie służyć nie tylko uczniom IX LO, ale także dzieciom i młodzieży z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 33 oraz innych okolicznych placówek edukacyjnych. Popołudniami obiekt zostanie udostępniony dla mieszkańców dzielnicy.