Pierwszy w Polsce ogród społeczny parcelowy na ul. Orlej – szukamy operatora!

Opowiadamy o innowacyjnym projekcie, który ma szansę wylądować na polskiej ziemi – pierwotnym ogrodzie społecznym parcelowym, którego lokalizacja przewidziana jest przy ulicy Orlej. Posiadanie własnej przestrzeni do wynajęcia, a jednocześnie miejsca na hodowlę swoich roślin? To stanie się rzeczywistością dzięki temu projektowi. Prowadzenie takiego ogrodu wymaga jednak odpowiedniego zarządcy, dlatego Zarząd Zieleni Miejskiej planuje spotkanie dotyczące tego zagadnienia. Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 17:00 w biurach ZZM, a do udziału zaproszone są organizacje non-profit, spółdzielnie oraz firmy i konsorcja zainteresowane współpracą z miastem i chcące pełnić rolę operatora ogrodu społecznego parcelowego.

Zarząd Zieleni Miejskiej mocno zachęca do udziału w tym wydarzeniu. Jako operatorzy tego miejsca będziecie mieć unikalną możliwość uczestniczenia w niepowtarzalnym projekcie, współtworzenia go, nadawania mu charakteru, rozwijania swojej działalności społeczno-edukacyjnej, a także promowania idei wspierających tworzenie „zdrowszych” miast – podkreślają pracownicy ZZM.

Chcemy przypomnieć, że spotkanie dotyczące wyboru operatora odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 17:00 w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej.

Ogród społeczny parcelowy to innowacyjne połączenie koncepcji ogrodów społecznych i ogrodów działkowych. Działka przeznaczona na realizację ogrodu zostanie podzielona na cztery różne strefy: strefa otwarta dla wszystkich, z naturalnym placem zabaw; strefa ogrodnicza, z wydzielonymi parcelami dla wynajmu przez mieszkańców; miejska farma, miejsca dedykowane do działań rolniczych prowadzonych przez operatora oraz zaplecze z dostępem do elektryczności, wody i toalety.

Wybrane elementy infrastruktury, takie jak schowek na narzędzia, układ rabat, ogrodzenia czy przyłącza do sieci wodnej i energetycznej, zostaną zrealizowane w ramach pilotażowego projektu CoFarm4Cities. Zadaniem operatora będzie zarządzenie tą przestrzenią, organizowanie działań integracyjnych i edukacyjnych oraz opracowanie modelu biznesowego takiego miejsca.