Policja i MPK Kraków razem dbają o bezpieczeństwo w tramwajach podczas nocnych godzin

Podczas nocy z piątku na sobotę, siły bezpieczeństwa miasta Krakowa, w tym inspektorzy ruchu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) oraz lokalni funkcjonariusze policji, wspólnie zademonstrowali swoje zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom korzystającym z tramwajów w godzinach nocnych. W ramach akcji „Bezpieczny Powrót”, te dwie grupy zawodowe połączyły siły, aby monitorować sytuację, zarówno na pokładzie pojazdów, jak i na drogach w pobliżu linii tramwajowych.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 20:00 w piątek wieczorem i trwała do 4:00 w sobotę nad ranem. W tym czasie policja wystawiła sześć mandatów karnych i szesnaście pouczeń. Mandaty dotyczyły głównie kierowców samochodów naruszających przepisy ruchu drogowego w pobliżu torowisk tramwajowych, natomiast pouczenia były kierowane do pasażerów tramwajów za ich agresywne zachowanie, używanie wulgarnego języka oraz palenie papierosów na pokładzie tramwajów. Kontrolerzy biletów również brali aktywny udział w działaniach, sprawdzając, czy pasażerowie nocnej komunikacji miejskiej pamiętają o obowiązku posiadania ważnego biletu. Okazało się, że 53 osoby tego obowiązku nie spełniły.

Te nocne operacje są częścią długotrwałej kampanii „Bezpieczny Powrót”, prowadzonej w Krakowie od wielu lat. W ramach tej inicjatywy, inspektorzy ruchu MPK, ubrani po cywilnemu, zwracają szczególną uwagę na wszelkie formy zachowań, które mogą być uciążliwe dla innych pasażerów. Dotyczy to osób palących papierosy, pijących alkohol, śmieciących, a także tych, którzy zachowują się agresywnie lub wulgarnie. W trakcie nocnych akcji policja i inspektorzy zwracają również szczególną uwagę na bezpieczeństwo kierowców tramwajów oraz kontrolerów biletów.