Policja interweniuje na targu egzotycznych zwierząt i roślin w Krakowie, zatrzymując jednego z wystawców

Podczas niedzielnej akcji funkcjonariuszy policyjnego departamentu w Krakowie, współpracujących z ekspertem weterynarii, doszło do zatrzymania handlarza sprzedającego chronione gatunki zwierząt. Mężczyzna był podejrzany o wykorzystanie sfałszowanej dokumentacji dotyczącej hodowli egzotycznych gatunków.

Otrzymane przez policję doniesienie dotyczyło możliwości nielegalnego handlu zwierzętami na targu egzotycznych organizmów, które są objęte konwencją CITES. Informacje te skupiały się na jednym ze sprzedawców, który prawdopodobnie korzystał z nieautentycznych dokumentów potwierdzających legalne pochodzenie dziko żyjących gatunków. W wyniku przeprowadzonych czynności ustalono, że 54-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego prezentował na swym stoisku taką właśnie dokumentację, która mogła być podrobiona.

Podczas kontroli na miejscu, policjanci dokonali przeszukania stanowiska wystawowego oraz samochodu mężczyzny. W ich wyniku ujawniono i zabezpieczono cztery warany i piętnaście żółwi różnych gatunków, a także dokumenty dotyczące gadów, wizytówki i wydruki z odręcznymi zapiskami. Wobec powyższych ustaleń, właściciel stoiska został zatrzymany.

W dalszym ciągu akcji, policjanci przeszukali dom zatrzymanego w województwie świętokrzyskim. Podczas tego przeszukania odnaleziono m.in. martwego węża Trimeresurus, 13 żywych okazów tego samego gatunku, węża Phytona siatkowego, węża zbożowego, cztery legwany fidżyjskie, jedną jaszczurkę Scynk oraz cztery jaszczurki Phelsuma Borbonica. Wszystkie te zwierzęta zostały powierzone specjaliście od weterynarii.

Po otrzymaniu opinii biegłego, zatrzymany 54-latek może stanąć przed sądem pod zarzutem fałszowania dokumentów oraz nielegalnego posiadania gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, co jest naruszeniem Ustawy o ochronie przyrody.