Praca szuka człowieka

Może wydawać się to niesamowite i zaskakujące, ale od maja bieżącego roku notuje się gwałtowny spadek bezrobocia, wraz z pojawiającymi się coraz liczniej ofertami pracy na różnych rynkach w Krakowie i w całym niemal kraju. Wzrost puli ofert pracy związany jest nie tylko z branżami, które zostały początkiem wiosny „odmrożone” , ale także w sektorach które przez cały okres pandemii dobrze prosperują lub nawet znacznie ożywiły swoje obroty.

Paradoks ten w zgrabnie sprecyzował angielski aktor filmowy, teatralny, głosowy, znany przede wszystkim z takich kreacji jak Sallah w serii  „Indiana Jones” oraz Gimli we „Władcach Pierścieni”:

„Polacy kojarzą mi się z mieszkańcami Gondoru, ponieważ są waleczni, szlachetni i dumni.” Rhys Davies

Akcelerację zapotrzebowań na pracownika, którą zresztą było trudno przewidzieć,  zaobserwował między innymi Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, notując dwukrotnie większe zapotrzebowanie ze strony pracodawców w stosunku do maja ubiegłego roku i co ciekawe o jedną czwartą wzrost liczby oferty pracy w stosunku do maja dwa lata temu. Zważywszy, że ożywienie takie nastąpiło także w branżach, którego oferty pracy można znaleźć tylko na profesjonalnych portalach ogłoszeniowych, zdaje się być pewne, że pracodawcy patrzą optymistycznie w przyszłość i podejmują śmiałe kroki mimo alertów ze strony rządu i za pośrednictwem mediów, o szybkiej transmisji odmiany delta SARS COV – 2,oraz wyraźnie słabnącego zainteresowania szczepieniami.

Ruch w domenie budownictwa infrastrukturalnego a także mieszkaniowego wspierają między innymi inwestycje podejmowane przez samorządy krakowskie oraz powiatów obwarzanka, jednak jak poinformowało NBP, środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych Polaków, zostają przez nich stopniowo uwalniane co nie tylko zapobiega wyhamowywaniu gospodarki a w wręcz generuje

rosnący popyt

który rzecz jasna jest stymulantem przedsięwzięć zwłaszcza w sektorach e-handlu,. Dużą niespodzianką jest ożywienie w eksporcie, co przekłada się na duży deficyt załogach zakładów produkcyjnych i co przejawia się dużym natężeniem ofert pracy.

Dynamicznie rozwijający się przez cały okres pandemii e-handel, nie zwalnia i tutaj również często spotyka się oferty pracy w logistyce, zwłaszcza dla kierowców.

Zniesienie restrykcji

Odwilż w restrykcjach zainicjowała niesłabnące poszukiwanie pracownika do gastronomii, turystyki i hotelarstwa.

Nie brakuje również ofert pracy dla personelu naukowo – technicznego w branży wysokich technologii ITC, ponieważ regularnie start-upy a także międzynarodowe korporacje poszukują wysoko wykształconych specjalistów w zakresie BPO, ITO oraz SSC.

Można śmiało mówić zjawisku gwałtownego odbicia, które jest o tyle zaskakujące, że pierwsza fala pandemii z wiosny i lata ubiegłego roku, wskazywała na wyraźne i dotkliwe skutki lock-downu a pracodawcy poszukiwali wyłącznie pracowników magazynierów, sprzedawców w sklepach spożywczych oraz pracowników sprzątających.