Elektronika w wersji vintage

W Polsce istnieje już kilka prężnych placówek naukowych, których auspicjami jest promowanie edukacji w zakresie różnych dziedzin nauki a także jej historii. Muzea Elektroniki, które można odwiedzić już w kilku większych miastach Polski, mają stałe wystawy, które dają możliwość zobaczenia „starego” ale jakże kultowego sprzętu, który kiedyś w odległych dekadach był wysokiej klasy sprzętem, określanym wówczas jako sprzęt HIFI.

Niezwykłe muzeum

Krakowskie muzeum, na tle innych ośrodków, jest wyjątkowo nowoczesne i unikatowe. Muzeum Elektroniki w Krakowie przy ulicy Wrocławskiej 8, prowadzone przez dwóch braci, prawdziwych pasjonatów a jednocześnie charyzmatycznych ludzi, którzy sentymentem do elektroniki z lat osiemdziesiątych i dziewięć dziesiątych zarażają ludzi wokół. Jak twierdzą, sprzęt elektroniczny, który można zobaczyć w ogromnej kolekcji, to nie tylko możliwość zaznajomienia się z rozwiązaniami technicznymi w ubiegłym wieku, ale także zetknięcie się z historiami ludzi, którzy tego sprzętu kiedyś używali.

Niestereotypowość tego muzeum naocznie przejawia się w możliwości „wypróbowania” eksponatów, które wcale tutaj nie są zamknięte za szybkami gablot. A kolekcja jest bardzo bogata. Można zobaczyć i „przetestować” takie narzędzia z lat osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych XX wieku jak  telefony, projektory, rzutniki,  magnetofony szpulowe i taśmowe, radia marki Unitra oraz stare komputery typu Atari i Commodore, konsole do gier typu Sega Mega Drive, SENS, Gameboy, joysticki oraz gry wraz z bestsellerową TETRIS. Obok konsol, można zobaczyć także stare modele automatów do gier, flippery. Aby każdy zwiedzający mógł zagrać w którąś z gier, przygotowano czterdzieści stanowisk.

Niewątpliwie kolekcja braci Łukasza i Artura, pozwala zwiedzającym starszej generacji, jest to powrót w świat minionego dzieciństwa i wczesnej młodości, dla młodych, dzieci jest to okazja do zrozumienia pokolenia rodziców, dziadków i dowiedzenia się czegoś o tym jak spędzali wolne chwile lata temu.

Muzeum czynne jest przez większości dni tygodnia, od wtorku do piątku w godzinach popołudniowych tj. 16:00 – 20:00, w weekendy dłużej bo, od 14:00 do 20:00.