Wspólna akcja służb porządkowych i MPK dla bezpieczeństwa nocnych pasażerów tramwajów

Nocne tramwaje w Krakowie stały się miejscem kolejnej edycji akcji „Bezpieczny Powrót”. Była to inicjatywa zorganizowana wspólnie przez inspektorów ruchu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego oraz policjantów z krakowskiego oddziału. Celem tej akcji było zabezpieczenie podróżujących w nocy pasażerów, jak również kontrola zachowania kierowców samochodów względem przepisów drogowych obowiązujących przy liniach tramwajowych.

Podczas trwania akcji, która miała miejsce od 20:00 w piątek do 4:00 w sobotę, funkcjonariusze wymierzyli 7 mandatów o wartości 1300 złotych w sumie oraz udzielili 12 pouczeń. Dodatkowo, skierowali do sądu jeden wniosek. Przyczyną nałożenia kar dla kierowców były naruszenia przepisów drogowych, natomiast pasażerom tramwajów zarzucono agresywne zachowanie, używanie wulgaryzmów, zaśmiecanie oraz spożywanie alkoholu i palenie papierosów. W trakcie prowadzonej akcji, ujęto także jedną osobę poszukiwaną przez policję za unikanie opłacenia mandatów.

Podczas akcji kontrolerzy biletów sprawdzili, czy pasażerowie korzystający z nocnej komunikacji pamiętali o obowiązku zakupienia biletu. W tej edycji akcji okazało się, że aż 73 osoby zapomniały o spełnieniu tego obowiązku.