Wyróżnienie dla Krakowa za innowacyjne podejście do edukacji ekologicznej i gospodarki odpadami

Podczas jubileuszowej, 10. gali programu Eco-Miasto, która miała miejsce 10 października i była współorganizowana przez UNEP/GRID-Warszawa oraz Ambasadę Francji w Polsce, Kraków otrzymał specjalne wyróżnienie. Miasto zostało docenione za swoje kompleksowe i innowacyjne podejście do zarządzania odpadami oraz za prowadzenie wielu działań edukacyjnych na ten temat, skierowanych do mieszkańców miasta. W imieniu prezydenta Krakowa, nagrodę odebrała Ewa Całus – pełnomocniczka prezydenta ds. edukacji klimatycznej. Nagrody wręczyli Étienne de Poncins, Ambasador Francji w Polsce, Cédric Peltier, nowy konsul generalny Francji w Krakowie oraz Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa.

Wśród zgłoszonych przez Kraków projektów szczególnie wyróżniło się Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej, które zaskoczyło unikatowością i zrównoważonym charakterem. Od początku jego istnienia, każda podjęta decyzja i inwestycja miała na względzie ochronę środowiska. Centrum powstało w starej kamienicy, aby maksymalnie wykorzystać już istniejącą przestrzeń i nie generować dodatkowego śladu węglowego. W trakcie realizacji projektu wykorzystano naturalne materiały oraz te pochodzące z recyklingu.

Centrum Edukacji Klimatycznej w Krakowie to miejsce, które ma demonstrować proklimatyczne rozwiązania. Pomieszczenia są wypełnione zielenią, mającą korzystny wpływ na samopoczucie gości, a jednocześnie podkreślającą znaczenie zieleni w naszym otoczeniu. Jednym z ciekawych rozwiązań jest system wykorzystujący wodę z mycia rąk do spłukiwania toalety, wykonany z prostych elementów dostępnych w każdym sklepie budowlanym.

Centrum jest również miejscem aktywności organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych związanych z klimatem i środowiskiem. Jako symbol współdzielenia tego miejsca, miejscowe rośliny są udostępniane mieszkańcom miasta. Prowadzone są tu warsztaty o charakterze proklimatycznym, wykorzystując materiały, które często traktowane są jako odpady.

Nagrody w konkursie Eco-Miasto przyznawane są dla samorządów szczególnie zaangażowanych w zrównoważony rozwój miast. W tegorocznej edycji jury konkursu nagrodziło siedem miejskich projektów w czterech kategoriach i dwóch grupach konkursowych.

Program Eco-Miasto to inicjatywa, która została zainicjowana w 2013 roku przez Ambasadę Francji w Polsce we współpracy z UNEP/GRID-Warszawa. Głównym celem programu jest wsparcie transformacji miejskich ośrodków w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości, poprzez wymianę doświadczeń między miastami i ekspertami oraz promowanie rozwiązań wspierających rozwój miast.