Zakaz sprzedaży alkoholu nocą już nie tylko w Krakowie!

Radni w Krakowie zakazali nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych od północy do 5:30 rano, począwszy od 1 lipca. Restauracje i bary nie zostaną objęte zakazem. W innych miastach, takich jak Tarnów i Zakopane, gdzie wprowadzono podobne ograniczenia, liczba bójek spadła, a mieszkańcy czują się bezpieczniej.

W Tarnowie, mimo wprowadzenia zakazu, niektórzy jeżdżą na stacje benzynowe poza miastem, aby kupić alkohol w nocy. Asp. sztab. Paweł Klimek z tarnowskiej policji zauważa, że analiza interwencji straży miejskiej po roku obowiązywania uchwały wykazała 40-procentowy spadek przypadków spożywania alkoholu w miejscach publicznych i nieobyczajnego zachowania oraz 50-procentowy spadek liczby bójek. Policja zanotowała również 30-procentowy spadek interwencji tego typu.

W Zakopanem, od października 2022 roku, zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje w sklepach i na stacjach benzynowych od 23:00 do 6:00 rano. Straż miejska nie pracuje po 22:00, więc trudno ocenić wpływ przepisów na poprawę bezpieczeństwa, ale Marek Trzaskoś, komendant straży miejskiej w Zakopanem, zauważa, że przez ostatnie miesiące udało się zaobserwować pewne zmiany.