Zakonnicy z Krakowa organizują Eucharystię przebłagalną przeciwko Halloween

Zakon Kanoników Regularnych św. Augustyna, który działa na terenie parafii Bożego Ciała w krakowskim Kazimierzu, planuje przeprowadzić we wtorek „Eucharystię przebłagalną za obchody Halloween”. O tej decyzji poinformowali wiernych poprzez media społecznościowe. Informacja o tej inicjatywie wywołała wiele reakcji wśród internautów.

Święto Halloween, które obchodzone jest w przeddzień Wszystkich Świętych, zyskuje na popularności wśród różnych grup wiekowych, szczególnie młodzieży. Zwyczaje i tradycje związane z tą uroczystością stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Kościół katolicki stanowczo podkreśla jednak, że uczestnictwo w świeckich obrzędach Halloween może być uznane za grzech.

Księża z Zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna w Krakowie mają zamiar odprawić mszę świętą we wtorkowy wieczór. Na oficjalnej stronie parafii Bożego Ciała zamieszczone zostało zaproszenie do udziału w nabożeństwie. Cytat z Pisma Świętego „On jest przebłaganiem za nasze grzechy, a nie tylko za nasze, lecz także za grzechy całego świata” wprowadza wiernych w temat zbliżającej się Eucharystii przebłagalnej, która odbędzie się 31 października 2023 roku o godzinie 21 w Bazylice Bożego Ciała.

Halloween jest tradycją obchodzoną 31 października, na dzień przed uroczystością Wszystkich Świętych, będącą częścią kalendarza liturgicznego zachodniej tradycji chrześcijańskiej. Uroczystość ta jest szczególnie popularna w USA, Kanadzie, Irlandii, Australii i Wielkiej Brytanii. Od lat 90. zyskuje również na popularności w Polsce. Rozpoczyna ona okres pamięci zmarłych.

Chociaż wielu ludzi traktuje Halloween jako świeckie święto pełne zabaw takich jak „cukierek albo psikus”, imprezy kostiumowe, rzeźbienie dyń, rozpalanie ognisk, wróżenie czy opowiadanie strasznych historii i oglądanie horrorów, są też tacy, którzy traktują to święto jako wydarzenie religijne. Dla nich Wigilia Wszystkich Świętych stanowi okazję do odwiedzenia grobów bliskich oraz udziału w nabożeństwach poświęconych pamięci o zmarłych.