Zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej związane z obchodami 3 Maja w Krakowie

Dzień dzisiejszy, 3 Maja, jest dniem szczególnym dla mieszkańców Krakowa. To właśnie w tym mieście odbywają się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W ramach obchodów zaplanowano pochód patriocy oraz uroczystą defiladę, które spowodują liczne zmiany w organizacji ruchu drogowego. Ponadto, na czas trwania wydarzeń, nastąpią chwilowe przerwy w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Wśród planowanych uroczystości zaplanowano: składanie kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na ul. Powiśle o godzinie 9.45, mszę świętą w intencji ojczyzny o godzinie 10.00 w Katedrze Wawelskiej, składanie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na pl. o. Adama Studzińskiego o godzinie 11.30, a także główne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Jana Matejki trwające od godziny 12.15 do 14.00, podczas których wręczane będą odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego, a także odbędą się przemówienia, składanie kwiatów oraz defilada ul. Basztową.

Związane z tymi uroczystościami zmiany w ruchu drogowym obejmują zakazy zatrzymywania się na pl. Jana Matejki, ul. Ignacego Paderewskiego oraz części ul. Basztowej (w godzinach 7.00–15.00). Dodatkowo, na trasie przemarszu kawalerii konnej mogą wystąpić chwilowe utrudnienia.

Wydarzenia te wpłyną również na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. W godzinach około 11.30–12.15, w czasie pochodu patriotycznego z Wawelu na plac Matejki, zostanie zawieszony ruch tramwajów na ulicach Franciszkańskiej i Dominikańskiej. Linie numer 1, 8, 13, 18 i 72 będą więc wstrzymane lub skierowane na trasy objazdowe. W godzinach około 12.00–13.30, z powodu uroczystości na placu Matejki, ruch pojazdów na ulicy Basztowej zostanie wyłączony i linie tramwajowe oraz autobusowe będą kursować po trasach objazdowych.

Organizatorem krakowskich obchodów Święta Narodowego 3 Maja jest Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.