Znaczące wydarzenie w historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego kampusu

4 listopada 2023 roku przeszło do annałów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jako szczególnie znaczący moment. Tego dnia miało miejsce symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego, co stanowiło początek budowy nowego kampusu uczelni. To historyczne wydarzenie z pewnością pozostanie w pamięci zarówno kadry uniwersyteckiej, jak i studentów.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12, kiedy to przeprowadzono ceremonialne poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego. Ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJP2, wygłosił poruszające przemówienie, podczas którego podkreślił znaczenie tego dnia dla całej społeczności uniwersyteckiej. Zwrócił uwagę na to, że realizacja planów związanych z budową nowego kampusu jest nie tylko spełnieniem marzeń o miejscu prowadzenia badań naukowych i oferowania wysokiej jakości edukacji, ale również miejscem formacji i rozwoju pokolenia młodych ludzi.

W swoim przemówieniu rektor uczelni odwołał się do ważnych momentów z przeszłości, które dotyczyły budowy Kampusu Jana Pawła II w ciągu ostatnich 24 lat. Wspomniał między innymi o historycznej wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II, który 17 sierpnia 2002 roku pobłogosławił budujący się budynek biblioteki.

Poza rektorem, uroczystości towarzyszył również kardynał Stanisław Dziwisz, który przekazał kamień węgielny.

Wśród gości znalazł się abp Marek Jędraszewski, Wielki Kanclerz UPJPII. W swoim wystąpieniu, metropolita krakowski odwołał się do problemów szkolnictwa wyższego i podkreślił znaczenie tworzenia prawdy, jak mówił Jan Paweł II. Ponadto przypomniał zbliżającą się rocznicę tragicznego wydarzenia Sonderaktion Krakau, podczas którego profesorowie krakowscy zostali deportowani do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen przez nazistowskich okupantów.

Akt wbudowania kamienia węgielnego odbył się na terenie budowy kampusu. Kamień ten został pobłogosławiony przez abp Marka Jędraszewskiego.

Kamień węgielny, to cegła-pamiątka, umieszczona w Drzwiach Świętych Bazyliki św. Piotra w Watykanie na koniec Nadzwyczajnego Roku Odkupienia 1983-1984. Kamień ten został wydobyty z okazji otwarcia dokonanego przez Ojca Świętego Jana Pawła II na początku Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.