45 lat od wpisania Krakowa na listę UNESCO: miasto świętuje znaczący jubileusz

Kraków, perła Małopolski, upamiętnia 45-lecie swojego wyróżnienia przez UNESCO. To wydarzenie, jak twierdzi prezydent miasta Jacek Majchrowski, odmieniło losy tego miejsca, pozwoliło wstać z popiołów po okresie zaniedbań. W 1978 roku przecież miasto nie było takie jak obecnie – to była zupełnie inna rzeczywistość.

Pamiętamy tamte lata jako czas stagnacji i zaniedbań. Nasze zabytki niszczały bez oporu, a niektóre z nich zdawało się być na tyle zniszczone, że ich uratowanie wydawało się niemożliwe – wspominał prezydent Majchrowski.

Wpis Krakowa na listę światowego dziedzictwa UNESCO zaowocował powstaniem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków. Na skutek tego środki finansowe na renowacje historycznych budynków wpływają regularnie do budżetu miasta z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Prezydent Majchrowski zapowiedział bogato urozmaicone obchody tej rocznicy, podczas których odbędą się liczne spotkania, kongresy oraz wręczenie nagrody Europa Nostra bazylice Mariackiej za konserwację ołtarza Wita Stwosza.

Oprócz tego, zaplanowano też wielkie widowisko – Pochód Kopernikański. W sobotę o 17:00 procesja ta wyruszy spod Bramy Floriańskiej w stronę Rynku Głównego. Każdy, kto tylko ma ochotę, jest zaproszony do udziału w paradzie. Teatr KTO przygotował dla uczestników kilka tysięcy masek, umożliwiając tym samym przemianę każdego chętnego w aktora tego spektaklu.

Całe przedstawienie będzie zaangażować ponad 200 artystów rekonstruujących sceny z XV i XVI wieku. Teatralne widowiska będą miały miejsce nie tylko na ulicach, ale także dwa metry nad głowami przechodniów. Wśród postaci znajdą się czarownice czy smok poszukujący dziewicy. Mikołaj Kopernik zostanie przedstawiony w otoczeniu bogatych mieszczan.

Teksty scen, które oddają atmosferę tamtych czasów zostały autorstwa krakowskiego poety Bronisława Maja.