Niezwykła operacja serca w Krakowie. "To medyczne lądowanie na księżycu"

Profesor Tomasz Mroczek, lider grupy lekarzy z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie, określił niedawną operację małego chłopca jako „medyczne lądowanie na księżycu”. Januszek, bo tak nazywa się pacjent, przyszedł na świat z poważną i skomplikowaną wadą serca. Nie mógłby przeżyć bez interwencji chirurgicznej.

Daria Krawczuk, matka Januszka, wyznała z ulgą i wdzięcznością, jak wielki wpływ na los ich rodziny miało profesjonalne wsparcie medyczne z Krakowa. W szczególności podkreślała rolę profesora Mroczka, którego działania uratowały życie jej syna.

Proces operacyjny trwał niemal 10 godzin i każda jego część wymagała najwyższej precyzji. Profesor Mroczek opisywał złożoność procedury: „Każdy element serca – aorta, tętnica płucna główna, tętnice prawa i lewa, naczynia wieńcowe, przedsionek – musiał być rekonstruowany i przebudowany w taki sposób, aby zmienić przepływ krwi odpowiednio”.

Ekipa lekarzy z Krakowa dokonała czegoś niezwykłego – odwrócili funkcje komór serca chłopca. Takiego zabiegu dokonano po raz pierwszy w Europie i drugi na świecie. „Z punktu widzenia medycznego, kardiochirurgicznego: Reverse Double Switch to kardiochirurgiczne lądowanie na księżycu”, stwierdził profesor.

Dotychczas dzieci urodzone z tak poważną wadą serca mogły liczyć na pomoc tylko w Stanach Zjednoczonych. Wołodymyr Krawczuk, ojciec Januszka, wyraził ukojenie i wdzięczność za pomoc otrzymaną w Krakowie. Podkreślał reputację szpitala jako jednego z najlepszych, co dawało rodzinie ogromne poczucie szczęścia pomimo trudnej sytuacji zdrowotnej ich syna.