Krakowski Rynek Główny zyskał 14 nowych drzew

W czwartkowy poranek, na krakowskim Rynku Głównym, pojawiło się 14 donic z czarnymi sosnami. Obejmują one pozycje, które mogą być potencjalnymi lokalizacjami dla przyszłych nasadzeń. O tym tymczasowym rozwiązaniu poinformował Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, w rozmowie z PAP.

Mieszkańcy Krakowa poparli pomysł posadzenia dodatkowych drzew na Rynku Głównym podczas ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Celem tego projektu jest nie tylko estetyka miejsca, ale także stworzenie większej liczby miejsc zacienionych na głównym placu miasta. W związku z tym, w czwartkowe poranku, Zarząd Zieleni Miejskiej ustawił na Rynku 14 sosen czarnych w donicach. Jak informuje dyrektor ZZM, Piotr Kempf, drzewa pozostaną w tych miejscach do chwili uzyskania zgody konserwatorskiej na ich nasadzenie.

Zgodnie z wyjaśnieniami dyrektora Kempfa, istnieje coraz więcej obaw ze strony konserwatorów dotyczących możliwości posadzenia drzew na Rynku Głównym. W celu ukazania jak ten obszar mógłby wyglądać z nasadzonymi tam drzewami, te tymczasowe sosny zostały tam umieszczone. Kempf podkreślił również, że ta inicjatywa miała miejsce podczas obchodów 45-lecia wpisania Krakowa na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz 45-lecia utworzenia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. „Jednym z elementów obchodów 45-lecia Krakowa w UNESCO są dyskusje na temat zazieleniania przestrzeni zabytkowych. Ta inicjatywa wpisuje się więc bezpośrednio w tę dyskusję” – dodał.