Apel o ostrożność: w Krakowie prognozowane porywy wiatru do 80 km/h

Sytuacja pogodowa w stolicy małopolski, Krakowie, ulega dynamicznym zmianom. Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmują o silnym wietrze, którego prędkość w porywach może sięgnąć aż do 80 km/h.

Ostrzeżenie wydane przez IMGW jest ważne od dnia dzisiejszego, począwszy od godziny 16:00, aż do jutrzejszego dnia, 22 grudnia, kończąc na godzinie 2:00.

Zgodnie z przewidywaniami meteorologicznymi, na obszarze naszego regionu możliwe są porywy wiatru dochodzące nawet do 80 km/h. Średnia prędkość tego zjawiska ma wynosić około 40 km/h. Kierunek wiatru to południowy zachód oraz zachód. Szacowane prawdopodobieństwo wystąpienia tych niekorzystnych warunków atmosferycznych wynosi aż 80%.

W czasie dzisiejszego dnia najwyższa temperatura w Krakowie ma wynieść 7 stopni Celsjusza. Przeważającą część dnia będzie nam „podkradał” deszcz. Po południu spodziewany jest wzrost siły wiatru. Minimalna temperatura, jaką będą pokazywały termometry podczas nadchodzącej nocy, to 2 stopnie Celsjusza.

Niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu zminimalizowania ryzyka związanego z silnym wiatrem. W tym celu należy usunąć wszelkie przedmioty znajdujące się na parapetach i podwórkach, które mogą zostać porwane przez wiatr. Jeżeli wasze samochody stoją pod drzewami, przeparkujcie je w bezpieczne miejsce. Zamknijcie okna i drzwi. Unikajcie stania pod drzewami. Zadbajcie o bezpieczeństwo swoich zwierząt domowych, szczególnie tych, które przebywają na zewnątrz. Przygotujcie również alternatywne źródło światła, gdyż silny wiatr może spowodować uszkodzenia linii energetycznych. Bądźcie ostrożni podczas jazdy samochodem – porywisty wiatr może łamać gałęzie i drzewa. Dodatkowo, wyjeżdżając z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń, istnieje ryzyko, że silny wiatr może zdmuchnąć samochód z jezdni.