Beskid Sądecki na wakacje – wybierz Muszynę

Wakacje- chyba nie ma osoby, która nie chciałaby wyjechać gdzieś w lipcu i sierpniu. Nawet krótki, kilkudniowy urlop i oderwanie od rzeczywistości są na wagę złota. Niezależnie od prognozy pogody, są w Polsce miejsca, gdzie można aktywnie i interesująco spędzić czas. Takim rejonem jest na przykład Beskid Sądecki i Dolina Popradu w rejonie Muszyny.

Muszyna kusi atrakcjami

Położona u podnóży Jaworzyny Krynickiej i Gór Leluchowskich, Muszyna jest miejscem idealnym dla miłośników letniego wypoczynku. Okolica znana jest zarówno z miejsc, które przyciągną uwagę miłośników zwiedzania Polski, jak i osób aktywnych. Co zobaczyć z Muszynie i jej najbliższym otoczeniu? Lista jest naprawdę długa.

Przede wszystkim samo miasteczko o kameralnej i przyjaznej atmosferze może się pochwalić sięgającą średniowiecza historią. Przypominają o niej wznoszące się na wzgórzu ruiny zamku biskupów krakowskich oraz wystawy Muzeum Regionalnego umiejscowionego w odbudowanym dworku starostów.

Ale Muszyna to też urokliwy rynek z ratuszem, w którego podziemiach można zobaczyć ekspozycję poświęconą miastu, a także malownicza dzielnica uzdrowiskowa Zapopradzie. Tu dzieje się naprawdę dużo! Ogrody Sensoryczne z wieżą widokową kuszą młodszych i starszych perspektywą spaceru z atrakcjami – możliwością poznawania lokalnych legend i bajek czy różnorodnych roślin, a także ładnymi widokami. W tej samej części miejscowości jest też coś dla miłośników odpoczynku nad wodą- kompleks odkrytych basenów, gdzie można schłodzić się podczas panujących upałów.

Poznaj wielokulturowe oblicze okolic Muszyny

Okolice Muszyny były w przeszłości zamieszkiwane przez ruskich górali- Łemków. Ich świat zniknął wraz z powojennymi przesiedleniami, ale pozostały po nim widoczne w niemal każdej miejscowości ślady. Leżące o rzut beretem od Muszyny miejscowości, takie jak Szczawnik, Milik, Jastrzębik czy Powroźnik pochwalić się mogą pięknymi drewnianymi cerkwiami łemkowskimi. Świątynia w Powroźniku jest tak cenna, że trafiła nawet na prestiżową listę UNESCO. Łemkowskie ślady to także przydrożne krzyże, stare cmentarze i kapliczki. A duch dawnych mieszkańców unosi się też nad lokalną kuchnią, która czerpie z tych tradycji. Kultywuje je i przywraca pamięci m.in. regionalna restauracja Strakija w Muszynie (https://strakija.pl/), której menu oparte jest na autorskich wersjach dawnych przepisów.

Muszyna – idealna baza na beskidzkie szlaki

Otaczające Muszynę Beskid Sądecki i Góry Leluchowskie to miejsca, które słyną z pięknych widoków i malowniczych szlaków pieszych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ci, którzy wolą spacery mogą wybrać się na krótsze wycieczki z wykorzystaniem lokalnych dróg, jak choćby do Bacówki pod Wierchomlą. Dla osób, które wolą dłuższe wędrówki, można śmiało polecić całodzienną wycieczkę na Jaworzynę Krynicką czy w Góry Leluchowskie.

Doskonałą bazą do poznawania okolicy pieszo, rowerem, kajakiem czy samochodem jest kameralny pensjonat Klimek (https://www.pensjonatklimek.pl/noclegi-w-muszynie). W zasięgu ręki są tu nie tylko wszystkie atrakcje Muszyny, ale także szlaki piesze i rowerowe, tor rowerowy, wypożyczalnie kajaków i pontonów, a także liczne aktywne atrakcje Zapopradzia. Pozostaje tylko zaplanować przyjazd.