Ekspansja Programu Aktywnego Uczestnictwa Młodzieży – Pracownia Młodych na ul. Krakusa 7

Kolejna inicjatywa z projektu „Młody Kraków” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych mieszkańców Miasta Królów. To już czwarta „Pracownia Młodych” w Krakowie, która ma swoją premierę w kwietniu, zlokalizowana przy ulicy Krakusa 7. Do 20 kwietnia, miasto poszukuje firm i instytucji zainteresowanych zarządzaniem nowo powstałą przestrzenią dedykowaną młodzieży – uczniom oraz studentom.

„Pracownie Młodych” to integralna część miejskiego programu angażującego młodzież w aktywne życie społeczności lokalnej. Centra te oferują bezpłatne, wygodne i nadzorowane miejsca, gdzie młodzi ludzie od 13 do 26 lat mogą spędzać czas aktywnie i twórczo, angażować się w różnorodne inicjatywy oraz budować relacje z rówieśnikami.

Tylko w Krakowie działa obecnie trzy takie ośrodki: Pracownia Młodych na osiedlu Piastów przy ulicy Piastów 22, Pracownia Młodych na ulicy Na Kozłówce 25 oraz Pracownia Młodych na osiedlu Ruczaj, przy ulicy Zachodniej 7/3a. Od momentu ich otwarcia ich progi przekroczyło blisko 15 tysięcy młodych ludzi, co świadczy o znaczeniu tych miejsc dla lokalnej społeczności.

„Pracownie Młodych są kluczowym elementem naszej polityki skierowanej do młodzieży. Tworzymy miejsca, które na co dzień wpływają na życie młodych mieszkańców miasta – ułatwiają im codzienne funkcjonowanie i pomagają w integracji. Naszym celem jest stworzenie bezpiecznych przestrzeni, gdzie młodzież może spotkać się z rówieśnikami, odrobić lekcje lub zająć się innymi aktywnościami, także tymi o charakterze społecznym” – podkreśla Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.

Nowopowstała Pracownia Młodych na ulicy Krakusa, mająca zostać otwarta w kwietniu, będzie funkcjonować w budynku o powierzchni 120 m2 należącym do miasta. W jej wyposażeniu znajdą się między innymi laptopy, tablice multimedialne, telewizor, projektor, aparat fotograficzny, stół bilardowy oraz biblioteczka pełna książek dla młodzieży. Na pewno nie zabraknie też wygodnych miejsc do siedzenia, które ułatwią młodym ludziom naukę, zaangażowanie w kulturę oraz działalność społeczną i obywatelską.

Odwiedzający Pracownię Młodych na ul. Krakusa będą mieli do dyspozycji nie tylko dużą przestrzeń otwartą, ale również kuchnię, łazienkę przystosowaną dla osób z niepełnosprawnościami oraz kilka mniejszych pokoi. Podobnie jak pozostałe Pracownie, ta będzie czynna codziennie od 13:00 do 20:00, a także dwa razy w miesiącu w soboty.

Tymczasem ruszył konkurs skierowany do organizacji pozarządowych na prowadzenie czwartej Pracowni Młodych na ul. Krakusa. Oferty można składać do 20 lutego. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie ngo.krakow.pl.

Dodatkowe informacje o ofercie krakowskich Pracowni Młodych znajdują się na profilach tych miejsc w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Młody Kraków.