Fusy z kawy przydały się podczas posypywania zaśnieżonych ulic

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie dał nam do zrozumienia, że wykonawcy zatrudnieni do utrzymania parków, placów zabaw i zieleni na terenie Gminy Miejskiej Kraków w latach 2021-2024 muszą zająć się również zimowym odśnieżaniem. Chodzi o usuwanie śniegu i błota pośniegowego z ławek oraz oznakowanie i zabezpieczenie oblodzonych miejsc. Aby zwiększyć przyczepność na śliskich powierzchniach, wykonawcy mają zastosować piasek, który nie rozpuszcza lodu i śniegu, albo posypki HanseGrand, które są antypoślizgowe, mrozoodporne i przyjazne dla środowiska.

W minionym roku Zarząd Zieleni Miejskiej zainicjował próbę projektu „Eksperymentalne ścieżki kawowe”. Wydział Uniwersytetu Rolniczego przeprowadził indywidualny przegląd tego systemu. Zgodnie z oświadczeniem krakowskiego magistratu, nie wykazał on żadnych negatywnych skutków dla podłoża, więc test w wersji eksperymentalnej był kontynuowany.

Aby fusy z kawy nadawały się do ponownego użytku, należy koniecznie wziąć pod uwagę odpowiednie postępowanie z nimi, takie jak suszenie i przechowywanie. Niestety, władze Krakowa zadeklarowały, że obecnie nie są w stanie wdrożyć systemu do tego celu.