Handel ludźmi na terenie Krakowa: dwoje obywateli Mołdawii zatrzymanych

Na terenie Krakowa miało miejsce zatrzymanie dwóch osób podejrzewanych o handel ludźmi. Śledztwo w tej sprawie prowadzą krakowscy detektywi we współpracy z prokuraturą. Osoby, które wpadły w ręce policji to 35-letni mężczyzna i 33-letnia kobieta z Mołdawii. Są oni oskarżani o sprowadzenie do Polski oraz zmuszanie do żebrania osób niepełnosprawnych pochodzących z Mołdawii i Rosji. Jeżeli oskarżenia okażą się prawdziwe, grozi im od trzech do piętnastu lat więzienia.

Informacje na temat potencjalnej działalności przestępczej na jednym z terenów Swoszowic dotarły do Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji VI w Krakowie, który natychmiast wszczął współpracę z Prokuraturą Rejonową dla Krakowa Podgórza. Po przybyciu na miejsce, policjanci zatrzymali obywateli Mołdawii – 35-letniego mężczyznę i 33-letnią kobietę, podejrzewanych o wymuszanie żebractwa na osobach niepełnosprawnych. W trakcie interwencji ujawniono także ofiary procederu – obywateli Mołdawii i Rosji, przebywających nielegalnie na terenie Polski – bez odpowiednich dokumentów zezwalających na wjazd i pobyt w naszym kraju.

Zeznania ofiar wskazywały, że już od kilku miesięcy przebywają na terenie Polski, a ich głównym zajęciem jest żebractwo w okolicach supermarketów. Część zarobionych w ten sposób pieniędzy przekazywali zatrzymanym. W chwili zatrzymania podejrzani mieli przy sobie gotówkę w wysokości ponad 20 tysięcy złotych oraz 30 tysięcy euro, co dodatkowo podnosiło podejrzenia. Osoby te usłyszały zarzuty handlu ludźmi i oczekują na wyrok, który może wynieść od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

W tym czasie Prokuratura Rejonowa dla Krakowa Podgórza nałożyła na zatrzymanych obywateli Mołdawii środki zapobiegawcze. Zgodnie z nimi, są oni pod stałym nadzorem policji, mają zakaz kontaktowania się z ofiarami, zbliżania się do nich oraz opuszczania granic Polski.