Zmiany w komunikacji miejskiej Krakowa: Uruchomienie dworca przesiadkowego „Górka Narodowa P+R”

W poniedziałek, 8 stycznia, mieszkańcy Krakowa będą mogli skorzystać z nowo otwartego dworca przesiadkowego „Górka Narodowa P+R”. Tramwaje z linii nr 18 i 50 zostaną przekierowane tak, aby obsługiwały tę pętlę. Co więcej, z terminala autobusowego będą korzystać autobusy linii nr 217, 247, 257, 277, 280 i 503. Węzeł będzie także obsługiwany przez linię ekspresową nr 307, przeznaczoną dla aglomeracji.

Do zmian dojdzie także na przystankach. Obecny zespół przystankowy o nazwie „Belwederczyków” zostanie zastąpiony nowym, który znajdować się będzie w obrębie pętli autobusowo-tramwajowej i skrzyżowania al. 29 Listopada z ulicą Papierni Prądnickich. Z kolei na skrzyżowaniu al. 29 Listopada i ulicy Banacha rozbudowany zostanie zespół przystankowy „Banacha”, a na al. 29 Listopada wprowadzony zostanie nowy zespół przystanków „Witkowicka” – ostatni przystanek w I strefie taryfowej dla linii aglomeracyjnych. Przystanek „Węgrzce Trzecia Góra” zniknie z mapy, a na trasie linii aglomeracyjnych pojawi się nowy przystanek „Węgrzce Warszawska”, który zostanie ulokowany pomiędzy przystankami „Węgrzce A1” i „Bibice Na Czekaj”.

Zmiany objąć także będą przebieg trasy tramwajów. Linie nr 18, 50 oraz 69 zostaną wydłużone i poprowadzone przez ulicę Papierni Prądnickich aż do pętli „Górka Narodowa P+R”. Modyfikacja trasy nr 69 będzie obowiązywać od 13 stycznia, natomiast trasa autobusowej linii nocnej nr 669 zachowa swoje dotychczasowe rozwiązanie.

Z kolei autobusy linii nr 217, 247, 257, 277, 280 poruszać się będą po skróconych trasach, które zakończą swój bieg na przystanku „Górka Narodowa P+R”. Autobus nr 307 będzie dodatkowo obsługiwać przystanki „Górka Narodowa P+R”, „Witkowicka” oraz „Węgrzce Warszawska”. Autobus nr 503 poruszać się będzie po nowej stałej trasie, która wiodła będzie przez przystanek „Ks. Meiera” na al. 29 Listopada do pętli „Górka Narodowa P+R”, natomiast autobus nr 917 zaoferuje dodatkowe postoje na przystankach: „Banacha”, „Górka Narodowa P+R”, „Witkowicka” oraz „Węgrzce Warszawska”.