Już wkrótce nowy tramwaj oraz tunel pod ulicą

Jeszcze pół roku potrwa budowa linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej, a planowany termin jej uruchomienia to sierpień. Według dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie Łukasza Szewczyka, tunel samochodowy wzdłuż ulicy Opolskiej powinien być otwarty dla kierowców do maja, w zależności od pogody. Przyznał również, że linia tramwajowa powinna być oficjalnie ukończona do końca tego roku, aby skorzystać z funduszy europejskich, które zostały zabezpieczone na realizację projektu.

Linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na Górkę Narodową jest uznawana za największy obecnie wydatek na infrastrukturę w północnej części Krakowa. Całkowita długość nowej trasy tramwajowej wynosi 5,5 km, powstaną też 23 przystanki tramwajowe. Dodatkowo zmotoryzowani będą mogli skorzystać z 600 miejsc parkingowych na trzech parkingach.

Projekt zakłada również budowę siedmiu obiektów inżynieryjnych, które mają ułatwić przepływ tramwajów w północnej części miasta. Dodatkowo na ulicy Opolskiej powstaje tunel, przez który będzie przebiegał tramwaj. Ponadto budowane są estakady przecinające dolinę potoku Sudół, które są jednocześnie wiaduktem tramwajowo-drogowym i drogowym, pozwalającym na przejście ruchu przez ulicę Nad Sudołem w kierunku północnym.