Kraków Zieloną Stolicą Europy?

Kraków to miasto, któremu można trochę zarzucić, ale fakty są takie, że być może będziemy mówić o Zielonej Stolicy Europy! W każdym razie toczy się walka o ten tytuł i kwalifikacje formalne są za Krakowem.

Co możemy powiedzieć?

O szczegółach nie wiemy zbyt wiele – na pewno wypada zaznaczyć, że chodzi o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2024. Wiadomo również, że osiem europejskich miast przeszło kwalifikacje formalne – tak wynika z informacji podanej przez Urząd Miasta Krakowa. Ponadto wiemy, że chodzi o Kraków, Cagliari, Florencję, Prato (Włochy), Walencję, Murcie (Hiszpania), Sofię (Bułgaria) i Koszyce (Słowacja). Warto może jeszcze dodać, że wszystkie te miasta łączy ponad 100 tysięcy mieszkańców.

Dobrze też zdawać sobie sprawę z tego, że wnioski aplikacyjne oceniają eksperci wyznaczeni przez Komisję Europejską. Osoby, które nie mogą się doczekać wyników, muszą uzbroić się w cierpliwość. Na ogłoszenie zwycięskiego miasta trzeba poczekać do 27 października. Ogłoszenie wyników nastąpi w Grenoble, czyli mieście, któremu przyznano tytuł Zielonej Stolicy Europy 2022.