Krakowskie kasyna borykają się z wygasającymi licencjami

Dobiega końca ważność licencji na prowadzenie działalności hazardowej, które zostały wydane w Krakowie w maju 2018 roku. Miasto to jest domem dla czterech kasyn, zarządzanych przez trzy różne firmy. Do zdobycia nowych koncesji zamierza przystąpić więcej graczy na rynku – aż pięć podmiotów.

Aby aplikować o odnowienie licencji, firma musi posiadać odpowiednie zgody, takie jak uchwała rady gminy potwierdzająca miejsce lokalizacji kasyna. Do miejskiej rady Krakowa wpłynęło do tej pory 12 projektów tego rodzaju uchwał. Ciekawostką jest fakt, że wiele z nich dotyczy tych samych lokalizacji, ale są one przedstawiane przez różne spółki.

W Polsce obecnie działa legalnie 43 kasyna, z czego cztery znajdują się w Krakowie. Według danych Ministerstwa Finansów z marca 2022 roku, właściciele kasyn w tym roku zarobili prawie 7,5 miliarda złotych. To daje im trzecie miejsce pod względem dochodów w całym przemyśle hazardowym kraju. Na pierwszym miejscu są kasyna online generujące przychód na poziomie 27,7 miliarda złotych, a tuż za nimi są zakłady bukmacherskie z przychodem 12,4 miliarda złotych.

Warto jednak podkreślić, że decyzja rady gminy odnośnie lokalizacji kasyna nie jest ostateczna. Koncesję na prowadzenie tego typu działalności przyznaje Ministerstwo Finansów, ale dopiero po spełnieniu przez podmiot wielu kryteriów i wygraniu przetargu na prowadzenie kasyna.