Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zasiliło swoją flotę 18 nowymi autobusami elektrycznymi Solaris Urbino

Flota Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Krakowie została poszerzona o 18 nowych przegubowych autobusów elektrycznych marki Solaris Urbino. Jak stwierdził Rafał Świerczyński, prezes MPK, flota tej firmy transportowej obejmuje obecnie prawie 120 pojazdów nieemitujących szkodliwych emisji.

Prezes MPK ogłosił w czwartek, że realizacja dostawy nowych autobusów przegubowych została przeprowadzona na podstawie kontraktu zawartego w październiku poprzedniego roku, o wartości ponad 64 milionów złotych. Nowe autobusy będą obsługiwały linie numer 164, 174, 194 oraz 503.

Dostarczone autobusy przegubowe są wyposażone w cztery pary drzwi i mają pojemność 141 pasażerów, w tym 42 miejsca siedzące. Autobusy te są wyposażone w efektywną klimatyzację, rozbudowany system informowania pasażerów i kompletny monitoring oraz porty USB do ładowania smartfonów. Wszystkie urządzenia działające na pokładzie autobusu, włączając w to ogrzewanie, są zasilane wyłącznie energią elektryczną. Autobusy mogą być ładowane zarówno za pomocą standardowej wtyczki plug-in, jak i pantografu.

Wg dostarczonych informacji, flota krakowskiego przewoźnika składa się teraz z 117 autobusów elektrycznych Solaris z serii Urbino o długościach 8, 9, 12 i 18 metrów.

Prezes MPK przypomniał, że firma obsługuje autobusy elektryczne już od niemal dekady i obecnie ma ich w swojej flocie prawie 120. Prawie 19% całej floty autobusów MPK stanowią pojazdy zeroemisyjne.

Jak stwierdził prezes, tylko w tym roku do Krakowa trafiło 38 nowych autobusów elektrycznych Solaris. W najbliższym czasie przewoźnik otrzyma kolejne cztery autobusy z napędem elektrycznym wyprodukowane przez firmę Irizar. Te dwa kontrakty były realizowane przy wsparciu funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na kwotę blisko 59 milionów złotych.