Rozmaitość sztuki na II Międzynarodowym Przeglądzie Filmów o Sztuce Outsiderów

W Krakowskim Centrum Sztuki Współczesnej Solvay nadchodzi event związany ze sztuką. W najbliższą sobotę i niedzielę koneserzy kultury oraz miłośnicy filmu będą mieli okazję do zanurzenia się w świecie 25 filmów dokumentalnych. Pokazy filmów są częścią II Międzynarodowego Przeglądu Filmów o Sztuce Outsiderów, który stanowi hołd dla twórczości oryginalnej, niezwykłej i wynikającej z nieposkromionej pasji twórców.

Przegląd będzie otwartą platformą, na której będą przedstawiane filmy najczęściej krótkometrażowe, ukazujące pracę art brut. Jest to forma sztuki stworzona przez osoby spoza głównego nurtu, przez outsiderów lub wykluczonych społecznie. Po każdej projekcji zaplanowane są rozmowy i dyskusje, w których wezmą udział zarówno autorzy filmów, jak i ich bohaterowie.

W ofercie przeglądu znajdzie się m.in. film „Około” w reżyserii Bartosza Toboły. Dokument ten opowiada fascynującą historię młodej malarki z Nowego Targu, Sylwii Mensfeld, która jest laureatką Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora. Innym godnym uwagi filmem jest „Mama Marcina”, zrealizowany przez Dariusza Tokarczyka, który poświęcony jest historii Marcina Babło – rysownika i grafika z Bochni – oraz jego matki. Zgodnie z relacjami historyka sztuki, jest to opowieść o matce, która zainspirowana synem, zaczęła sama malować i wystawiać swoje prace.

Interesantów darmowych biletów na pokazy filmowe zaprasza się do sekretariatu CSW Solvay, gdzie będzie można je odbierać.